Canon EOS 5D Mark IV - funkcja Dual Pixel Raw umożliwi ustawienie ostrości po wykonaniu zdjęć?
Ostrzenie po wykonaniu zdjęcia to funkcja dobrze znana nie tylko z aparatów Lytro, ale ostatnio także z wielu topowych smartfonów. Teraz przyszedł jednak czas na lustrzanki. Pierwszą z nich ma być Canon EOS 5D Mark IV.
Ostatnio poznaliśmy nieoficjalną specyfikację nowej lustrzanki cyfrowej Canon EOS 5D Mark IV. Według najnowszych doniesień Canon EOS 5D Mark IV ma być wyposażony także w zupełną nowość w świecie lustrzanek - funkcję Dual Pixel Raw, które umożliwi ustawianie ostrości na zdjęciach już po ich wykonaniu. W dodatku aparat ma rejestrować pliki w formacie RAW - dwa zdjęcia w jednym, które potem będziemy mogli dostosować w programie Dual Pixel RAW Optimizer.
Dzięki temu aparat będzie umożliwiał także precyzyjną mikro-regulację maksymalnej ostrości i rozdzielczości, sterowanie rozmyciem oraz ograniczenie poświaty i odblasków na zdjęciach. Zdjęcia wykonane tą techniką będą zajmować dwukrotnie więcej miejsca na dysku. Oto sugerowane wielkości plików: RAW: 6270 x 4480 ok. 36.8MB, DPRAW: 6270 x 4480 ok. 66.9MB, M-RAW: 5040 x 3360 ok. 27.7MB i S-RAW: 3360 x 2240 ok. 18.9MB. Pozostała specyfikacja aparatu ma wyglądać tak:
Nieoficjalna specyfikacja Canona EOS 5D Mark IV:
- []Pełnoklatkowa matryca CMOS o rozdzielczości 30,4 Mpix[]Dual Pixel AF[]61 puntów AF z 41 krzyżowymi[]7 kl/s.[]ISO w zakresie 100-102400[]Ekran dotykowy[]Uszczelnienie przed wodą i kurzem[]Wi-Fi[]GPS[]NFC[]Nagrywanie wideo 4K z prędkością 30 kl/s[]Wsparcie USB 3.0 oraz złącze HDMI[]Tryb nagrywania timelapse'ów[]Wymiary: 116,3 mm x 150,7 mm x 75,9 mm Waga: 890 gramów
Patrząc na ujawnioną specyfikację nowego 5D Mark IV wydawało się, że japoński producent niczym wielkim nie zaszokuje. Tymczasem spodziewana funkcja Dual Pixel Raw może być naprawdę sporym urozmaiceniem przewidywalnego korpusu. Do tej pory żaden producent lustrzanek nie zdecydował się na wprowadzenie funkcji ustawiania ostrości po wykonaniu zdjęcia, a już w szczególności w formacie RAW. Trzeba jednak pamiętać, że funkcja ustawiania ostrości po wykonaniu zdjęć jest dostępna nie tylko w wielu smartfonach, ale także w kilku modelach firmy Panasonic i jak do tej pory nie zrobiła furory. Jest raczej mało interesującym dodatkiem, z którego mało kto korzysta. Ot, fajnie jest coś takiego mieć, ale nikt zapewne nie płakałby, gdyby tej funkcji nie było.
Czy funkcja ustawiania ostrości po wykonaniu zdjęć może zatem rzeczywiście przypaść do gustu profesjonalnym fotografom? Czy stanie się dla nowego Canona EOS 5D Mark IV tym, czym kiedyś stała się funkcja nagrywania filmów Full HD dla Canona 5D Mark II? Kilka lat temu świat oszalał na punkcie filmów nagrywanych pełnoklatkową lustrzanką, która z czasem zmieniła rynek nie tylko fotograficzny, ale także filmowy. Czy teraz w podobny sposób rynek zmieni się od funkcji Dual Pixel Raw? Myślę, że aż takiej rewolucji nie będzie, ale funkcja ta może naprawdę sporo zamieszać.
Wiele zależy od sposobu, w jaki zostanie ona wdrożona w aparacie - wydajności korpusu, możliwości późniejszej obróbki oraz osadzania w Sieci. W praktyce Dual Pixel Raw może rzeczywiście uratować niejedno zdjęcie, co może bardzo spodobać się fotografom ślubnym czy fotoreporterom. Z drugiej strony może to być kolejne ułatwienie rozleniwiające twórców - gdzie będzie miejsce na decydujący moment, doświadczenie fotografa, intuicję? Póki co są to jednak tylko luźne dywagacje. Premiera Canona EOS 5D Mark IV ma być już w najbliższy czwartek - wtedy przekonamy się czy to prawda.