Canon EOS 650D - dotykowy ekran, hybrydowy AF, 18 Mpix

Canon EOS 650D - dotykowy ekran, hybrydowy AF, 18 Mpix

Canon EOS 650D
Canon EOS 650D
Krzysztof Basel
08.06.2012 07:52, aktualizacja: 26.07.2022 20:32

Canon 650D to rozwinięcie udanego modelu EOS 600D. Lustrzanka ma teraz dotykowy, obrotowy ekran o wysokiej rozdzielczości oraz nowy hybrydowy moduł autofokusu. Reszta specyfikacji nie różni się zbytnio od poprzednika, co jednak nie zmienia faktu, że to bardzo dobrze wyposażony aparat.

Canon 650D to rozwinięcie udanego modelu EOS 600D. Lustrzanka ma teraz dotykowy, obrotowy ekran o wysokiej rozdzielczości oraz nowy hybrydowy moduł autofokusu. Reszta specyfikacji nie różni się zbytnio od poprzednika, co jednak nie zmienia faktu, że to bardzo dobrze wyposażony aparat.

Niedawno EOS-y Canona z trzycyfrowej serii były zupełną podstawą w ofercie lustrzanek japońskiego producenta. Kiedy jednak na rynku pokazał się tani budżetowy model 1000D, aparaty typu 550D czy 600D zyskały nieco na specyfikacji i jakości wykonania. To już z pewnością nie te same, plastikowe, trzeszczące aparaty w stylu Canona 300D, ale nieduże i dosyć zaawansowane lustrzanki dla bardziej wymagających i zamożnych klientów.

Najnowszą kontynuacją trzycyfrowej serii jest Canon EOS 650D. Aparat mocno bazuje na konstrukcji swojego poprzednika EOS 600D, który z kolei był tylko rozwinięciem modelu 550D. Z pozoru zatem może wydawać się, że jest to odgrzewany kotlet. Kiedy jednak spojrzymy na specyfikację Canona 650D, apetyt mocno wzrasta, nawet jeśli wiele elementów lustrzanki nie uległo zmianom od dłuższego czasu.

Canon EOS 650D i EF-S 18-135mm
Canon EOS 650D i EF-S 18-135mm

Podstawową nowością Canona 650D jest dotykowy, obracany ekran LCD o wysokiej rozdzielczości 1,04 miliona punktów. Pojemnościowy wyświetlacz wyposażono w technologię sterowania dotykiem, a całość jest pokryta szklaną taflą, podobnie jak w smartfonach. Mam nadzieję, że funkcja dotyku będzie tu działać jak w wysokiej klasy HTC, Samsungu, o iPhonie już nie wspominając. Dzięki technologii dotykowej, którą Canon zastosował po raz pierwszy w lustrzankach, użytkownik będzie mógł obsługiwać pracę migawki, autofokusu, śledzić twarze i obiekty, zmieniać ustawienia menu podręcznego czy przewijać i powiększać wykonane zdjęcia.

W środku Canona 650D nie zaszło zbyt wiele zmian. Sercem lustrzanki jest nadal dobrze znana matryca CMOS APS-C o rozdzielczości 18 megapikseli (jak np. w EOS 550D i 600D). Sensor współpracuje z procesorem obrazu DIGIC 5, dając możliwość skorzystania z czułości w zakresie ISO 100 - 12 800 (rozszerzalna do 25 600). Nagrywając filmy, trzeba jednak liczyć się ograniczeniem czułości do ISO 6400.

Canon 650D
Canon 650D

Ważnym elementem Canona 650D jest moduł autofokusu zaczerpnięty z wyższego modelu EOS 60D. System ustawiania ostrości ma 9 punktów krzyżowych, a środkowy punkt jest nawet podwójnie krzyżowy. Aparat jest nieco szybszy pod względem prędkości zdjęć seryjnych, oferuje 5 kl./s. Poprzednik miał tylko 3,7 kl./s.

Lustrzanki Canona są znane z nagrywania wysokiej jakości filmów. Wszystko wskazuje, że nie inaczej będzie tym razem. Aparat umożliwia rejestrowanie obrazów Full HD 1080 p z prędkością 30, 25 lub 24 kl./s w formacie .MOV i z dźwiękiem stereo. Aparat wykorzystuje hybrydowy autofokus w czasie filmowania i w trybie Live View.

Wygląda na to, że Canon 650D może być bardzo ciekawą, budżetową lustrzanką dla początkujących filmowców czy osób potrzebujących kamery o naprawdę niewielkich rozmiarach i wysokiej jakości nagrań. Aparat korzysta z kart pamięci SD / SDHC / SDXC. Producent zastosował tu także nowe filtry artystyczne: Art Bold Effect i Water Painting Effect, a także tryby Scena nocna z ręki i HDR.

Nie znamy jeszcze oficjalnych polskich cen aparatu, jednak w przeliczeniu mają one wynosić:

849 dolarów (ok. 3000 zł) - korpus

950 dolarów (ok. 3300 zł) – zestaw z obiektywem EF-S 18-55 mm

1200 dolarów (ok. 4200 zł) – zestaw z obiektywem EF-S 18-135 mm STM

Galeria

 • Canon EOS 650D
 • Canon EOS 650D i EF-S 18-135mm
 • Canon 650D
 • Canon 650D
 • Canon 650D
 • Canon 650D
 • Canon 650D w wersji amerykańskiej
 • Canon 650D
 • Canon 650D
 • Canon 650D
[1/10] Canon EOS 650D

Informacja prasowa

Warszawa, 8 czerwca 2012 r. – Canon przedstawia aparat EOS 650D – nową, łatwą w użyciu cyfrową lustrzankę (DSLR), która zapewnia wysoką jakość obrazu i łatwą obsługę przy użyciu dotykowego ekranu, co gwarantuje zrobienie pięknych zdjęć i filmów Full HD. Idealny dla początkujących fotografów EOS 650D łączy inteligentne, automatyczne tryby z szeregiem zaawansowanych ustawień. Dzięki temu możliwości lustrzanki wzrastają wraz z umiejętnościami fotografa.

EOS 650D jest pierwszym w historii aparatem z serii EOS, który ma podwójny system AF, co zapewnia zarówno wyjątkową ostrość zdjęć, jak i ciągły, śledzący autofokus podczas filmowania. Sercem aparatu jest hybrydowa, 18-megapikselowa matryca CMOS i mocny procesor DIGIC 5. Umożliwia to wykonywanie zdjęć w pełnej rozdzielczości z szybkością 5 klatek na sekundę. Obrotowy i dotykowy (pojemnościowy) wyświetlacz ułatwia obsługę, gwarantując szybki dostęp do ustawień i scen.

Znakomita jakość w każdych warunkach

EOS 650D to wydajność i doskonała jakość obrazu. Jego nowo zaprojektowana 18-megapikselowa, hybrydowa matryca CMOS APS-C  zapewnia wyjątkowo dokładną rozdzielczość, co daje bogate w kolory i szczegóły zdjęcia w rozmiarze plakatu. Ponadto idealnie nadaje się do fotografowania w słabym świetle bez lampy błyskowej. Aparat ma natywną czułość w zakresie od 100 do 12 800 ISO, dzięki której można wykonywać naturalnie wyglądające zdjęcia z minimalnym szumem. Rozszerzenie do 25 600 ISO pozwala na pracę przy ekstremalnie słabym oświetleniu.

EOS 650D jest pierwszym aparatem dla początkujących fotografów, który wykorzystuje procesor Canon DIGIC 5, cechujący się szybkim czasem reakcji oraz zaawansowanym odtwarzaniem kolorów. 14-bitowa obróbka obrazu DIGIC 5 zapewnia piękne i subtelne przejścia pomiędzy barwami, na przykład na wieczornym niebie, a jego duża moc sprzyja fotografowaniu szybkiego ruchu - dynamicznej gry w piłkę nożną lub innych sportów.

Nowy, podwójny system AF daje ostre ujęcia wszystkich obiektów, zarówno podczas robienia zdjęć, jak i filmowania. Ulepszony AF z 9 krzyżowymi punktami to wyjątkowa skuteczność i precyzja podczas fotografowania sportu i dzikiej przyrody. Ponadto hybrydowy system AF zapewnia ciągłe ustawienie ostrości w czasie nagrywania wideo i fotografowania w trybie Live View[1].

Łatwość sterowania z użyciem dotykowego i obrotowego ekranu

Zrobienie perfekcyjnych zdjęć jeszcze nigdy nie było tak łatwe jak przy użyciu nowego dotykowego i obrotowego ekranu 7,7 cm (3”) Clear View LCD II. Pojemnościowa technologia ekranu to szybka reakcja oraz sterowanie gestami, co jest równoznaczne z łatwym dostępem do różnych trybów fotografowania, zmiany ustawień czy użycia go jako spustu migawki.

Dotykowy ekran to nowy wymiar fotografowania w Live View. Można wybrać punkty AF, śledzić twarze i obiekty oraz precyzyjnie ustawić parametry obrazu poprzez ekran Quick Control. Nawigacja jest szybka i intuicyjna. W trybie odtwarzania gest rozsunięcia palców to zoom i świetny sposób na sprawdzenie szczegółów zdjęcia.

EOS Movie: Udoskonalony AF

EOS 650D ułatwi filmowanie Full HD (1920 x 1080 p). Dzięki hybrydowemu AF, użytkownik może się skupić wyłącznie na filmowanej historii, podczas gdy aparat utrzymuje obiekt w ostrości. Nowe obiektywy EF-S 18-135 mm f/3.5-5.6 IS STM i EF 40 mm f/2.8 STM doskonale sprawdzają się podczas filmowania. Użycie cichego silnika krokowego powoduje, że filmy są wolne od zakłóceń jak nigdy dotąd.

Odkrywaj z aparatem EOS

Dwa zupełnie nowe ustawienia zlokalizowane na tarczy trybów pomogą początkującym bez wahania fotografować w trudnych warunkach oświetleniowych. Pierwsze to tryb HDR z kontrolą tylnego oświetlenia, ułatwiający robienie zdjęć z jasnym tłem przez wykonanie trzech ujęć z różną ekspozycją i połączenie ich w jeden obraz HDR, który odznacza się bogactwem szczegółów, zarówno w zaciemnieniu, jak i oświetleniu.  Drugie rozwiązanie to tryb Scena nocna z ręki. Ułatwia on wykonanie pięknych wieczornych zdjęć bez statywu. Aparat wykonuje szybką serię czterech różnych zdjęć i łączy je w jedno, pełne detali.

Kolejne tryby fotografowania to kolejne możliwości. Basic+ rozszerza automatyczny program. Można użyć gotowych ustawień, aby w jednej chwili całkowicie zmienić atmosferę zdjęcia. Zestaw kreatywnych filtrów może być teraz dodany do obrazów za pomocą dotykowego ekranu. Z kolei nowe filtry Art Bold Effect i Water Painting Effect dostarczają więcej narzędzi do kreatywnej edycji fotografii. Wystarczy po prostu wycelować i zrobić zdjęcie. Dodatkowo tryb Inteligentna scena Auto analizuje zawartość kadru i automatycznie dobiera najlepsze ustawienie.

System EOS – bez żadnych ograniczeń

EOS 650D jest częścią systemu EOS, co oznacza, że jest kompatybilny z wszystkimi obiektywami i większością akcesoriów. Ponad 60 obiektywów serii EF pokrywa wszystkie zakresy ogniskowych, od szerokiego kąta i makro do supertelefoto, a niezliczone akcesoria to narzędzia, które sprostają każdemu wyzwaniu.

EOS 650D – kluczowe cechy

 • Hybrydowa matryca CMOS 18MP APS-C,
 • Filmy Full-HD z ręcznymi ustawieniami i ciągłym AF,
 • Zdjęcia seryjne z prędkością 5 kl./s,
 • Obrotowy i dotykowy ekran LCDII Clear View Touch,
 • ISO 100-12 800 z rozszerzeniem do ISO 25 600,
 • 9-punktowy AF,
 • Wbudowane sterowanie lampą błyskową.

 

Źródło: Canon

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)