Canon kontra Viltrox. Wiemy, dlaczego zakazano sprzedaży obiektywów Canon RF

Bagnet RF jest chroniony prawem patentowym.
Bagnet RF jest chroniony prawem patentowym.
Źródło zdjęć: © Fotoblogia | Monika Homan
Marcin Watemborski

06.09.2022 10:54, aktual.: 06.09.2022 16:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dość niedawno w mediach branżowych zrobiło się głośno przez konflikt na linii Canon-Viltrox. Wyszło na jaw, że gigant zakazał niezależnej firmie sprzedaży obiektywów z bagnetem RF, ale nie wiadomo było, z jakiego powodu. Teraz wszystko się wyjaśniło.

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że obiektywy z bagnetem Canon RF są praktycznie niedostępne w ofertach producentów niezależnych. O ile większość obiektywów manualnych jest wciąż na sklepowych półkach, tak te z elektroniką poznikały. Teraz wiemy, o co poszło. 

Gdy publikowaliśmy poprzedni artykuł, sprawa dotyczyła firmy Viltrox produkującej budżetowe obiektywy. Wówczas jeden z klientów dostał informację o tym, że ten producent otrzymał od Canona zakaz sprzedaży i produkcji obiektywów z bagnetem Canon RF przeznaczonym do pełnoklatkowych bezlusterkowców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy sprawa wypłynęła na wierzch, podejrzewaliśmy, że może chodzić o kwestię praw autorskich dotyczących nie tyle co samego kształtu bagnetu i mechanicznego mocowania, ile styków elektrycznych i oprogramowania zarządzającego działaniem optyki. Potwierdził to niemiecki oddział Canona, który przekazał informacje, że chodzi o obiektywy z systemem autofokusa marki Viltrox, a sama firma pogwałciła prawo patentowe

Nie dziwi więc, że Sigma czy Tamron nie mają w swojej ofercie obiektywów z bagnetem Canon RF. 

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)
Zobacz także