Canon kontra Viltrox. Wiemy, dlaczego zakazano sprzedaży obiektywów Canon RF

Canon kontra Viltrox. Wiemy, dlaczego zakazano sprzedaży obiektywów Canon RF

Bagnet RF jest chroniony prawem patentowym.
Bagnet RF jest chroniony prawem patentowym.
Źródło zdjęć: © Fotoblogia | Monika Homan
Marcin Watemborski
06.09.2022 10:54, aktualizacja: 06.09.2022 16:07

Dość niedawno w mediach branżowych zrobiło się głośno przez konflikt na linii Canon-Viltrox. Wyszło na jaw, że gigant zakazał niezależnej firmie sprzedaży obiektywów z bagnetem RF, ale nie wiadomo było, z jakiego powodu. Teraz wszystko się wyjaśniło.

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że obiektywy z bagnetem Canon RF są praktycznie niedostępne w ofertach producentów niezależnych. O ile większość obiektywów manualnych jest wciąż na sklepowych półkach, tak te z elektroniką poznikały. Teraz wiemy, o co poszło. 

Gdy publikowaliśmy poprzedni artykuł, sprawa dotyczyła firmy Viltrox produkującej budżetowe obiektywy. Wówczas jeden z klientów dostał informację o tym, że ten producent otrzymał od Canona zakaz sprzedaży i produkcji obiektywów z bagnetem Canon RF przeznaczonym do pełnoklatkowych bezlusterkowców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy sprawa wypłynęła na wierzch, podejrzewaliśmy, że może chodzić o kwestię praw autorskich dotyczących nie tyle co samego kształtu bagnetu i mechanicznego mocowania, ile styków elektrycznych i oprogramowania zarządzającego działaniem optyki. Potwierdził to niemiecki oddział Canona, który przekazał informacje, że chodzi o obiektywy z systemem autofokusa marki Viltrox, a sama firma pogwałciła prawo patentowe

Nie dziwi więc, że Sigma czy Tamron nie mają w swojej ofercie obiektywów z bagnetem Canon RF. 

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)