Canon PowerShot G1 X Mark II – odmieniony flagowy kompakt z jasnym obiektywem

Canon PowerShot G1 X Mark II – odmieniony flagowy kompakt z jasnym obiektywem

Canon PowerShot G1 X Mark II – odmieniony flagowy kompakt z jasnym obiektywem
Krzysztof Basel
12.02.2014 09:07, aktualizacja: 26.07.2022 20:02

Canon PowerShot G1 X Mark II jest mniejszy od poprzednika, ma lepszą ergonomię, jaśniejszy obiektyw, ale zachował 1,5-calową matrycę.

Nowy flagowy kompakt Canon PowerShot G1 X Mark II to następca cenionego Canona PowerShot G1 X, który został zaprezentowany dwa lata temu. Nowy aparat różni się od poprzednika już na pierwszy rzut oka. To inna konstrukcja, która jednak zachowała pewne podstawowe elementy poprzednika – stosunkowo dużą matrycę w połączeniu z uniwersalnym, jasnym obiektywem.

Aparat ma mniejszą aluminiową obudowę oraz duży ergonomiczny grip. Konstrukcja została jednak pozbawiona wizjera oraz kilku przycisków i pokręteł. Zdjęcia kadruje się zatem na 3-calowym ruchomym ekranie LCD o nieznanej rozdzielczości. Opcjonalnie można dokupić zewnętrzny wizjer elektroniczny EVF-DC1. Nie zabrakło też wbudowanej lampy błyskowej, gorącej stopki oraz modułów Wi-Fi i NFC do bezprzewodowej komunikacji.

Obraz

Jeszcze większe zmiany zaszły pod obudową. Sercem sprzętu jest nowa matryca CMOS o przekątnej 1,5 cala i wymiarach 18,7 x 14 mm. Rozmiary sensora są takie same jak w przypadku poprzednika, jednak producent zmniejszył jego rozdzielczość. Matryca ma 12,8 megapiksela w proporcjach 3:2 lub 13,1-megapikseli w proporcjach 4:3. To sensor większy o co najmniej milimetr w każdą stronę od matryc formatu Mikro Cztery Trzecie. Piksele matrycy są 4,5 x większe od tych w modelu PowerShot G16. Dzięki temu są bardziej czułe na światło i produkują mniej szumów, żeby ułatwić fotografowanie w warunkach słabego oświetlenia.

Obraz

Sensor współpracuje z wydajnym procesorem DIGIC 6, co umożliwia nagrywanie filmów Full HD 30 kl./s oraz fotografowanie z czasem migawki 15-1/4000 s.

Obraz

Mocnym punktem konstrukcji jest nowy, jaśniejszy, stabilizowany obiektyw o ekwiwalencie ogniskowej 24-120 mm f/2-3.9, co daje 5-krotny zoom optyczny przy 9-listkowej przysłonie.

Obraz

Producent zastosował nowy system sterowania obiektywem – Dual Lens Control Rings, czyli w pełni konfigurowalne podwójne pierścienie kontroli obiektywu. Pierścienie krokowej oraz płynnej regulacji zapewniają kontrolę nad parametrami takimi jak zoom, wartość przysłony czy czas otwarcia migawki, a pierścień płynnej regulacji pozwala wprowadzić dodatkowo odpowiednie ustawienia podczas ręcznego ustawiania ostrości. Pierścień płynnej regulacji może być także używany do precyzyjnego precyzowania ostrości, po ustawieniu AF. Aparat został wyposażony w tryb wspomagania ostrości (Focus Peaking).

Obraz

Canon PowerShot G1 X Mark II ma trafić do sklepów w kwietniu 2014 r. w sugerowanej cenie 799 dol., czyli ok. 2500 zł.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)