Canon prezentuje profesjonalną kamerę EOS C300 do filmów wysokiej rozdzielczości

Canon prezentuje profesjonalną kamerę EOS C300 do filmów wysokiej rozdzielczości
Krzysztof Basel

04.11.2011 10:25, aktual.: 01.08.2022 14:28

Na konferencji w Hollywood zadebiutował Canon EOS C300 - nowa, profesjonalna kamera z wymienną optyką, która obsługuje nagrywanie wideo 4K. Japoński producent pełną parą wchodzi na rynek filmowy.

Na konferencji w Hollywood zadebiutował Canon EOS C300 - nowa, profesjonalna kamera z wymienną optyką, która obsługuje nagrywanie wideo 4K. Japoński producent pełną parą wchodzi na rynek filmowy.

Filmowanie lustrzankami cyfrowymi stało się w ciągu ostatnich lat bardzo modne i popularne. Kręcą niemal wszyscy i wszędzie. Bazując na tej popularności, firma Canon rozszerzyła serię EOS o nowe kamery z wymiennymi obiektywami. Sercem zaprezentowanego właśnie modelu EOS C300 jest nowo opracowana pełnoklatkowa (równoważna filmowi Super 35 mm) matryca CMOS o rozdzielczości ok. 8,29 Mpix, współpracująca z procesorem obrazu DIGIC DV III. Taki zestaw umożliwia pracę z czułością w zakresie ISO 320-20 000.

Obraz

Rozmiar pojedynczego piksela wynosi 6,4 mikrona. Matryca odczytuje sygnały wideo Full HD (1920 x 1080 pikseli) dla każdej z barw podstawowych RGB, co ma ograniczać efekt mory, a jednocześnie zapewniać wysoką rozdzielczość z 1000 poziomych linii TV.

Obraz

Kamera będzie produkowana z dwoma bagnetami - mocowaniem EF oraz kompatybilnym ze standardowymi obiektywami PL. Będzie można do niej podpiąć szkła EF produkowane dla lustrzanek japońskiego producenta, a także obiektywy z nowej rodziny  filmowych obiektywów EF EOS Cinema.

Wyposażona w obiektyw Canon EF kamera C300 wykorzystuje funkcję korekcji naświetlenia peryferyjnego, automatycznie kompensując winietowanie zgodnie z charakterystyką optyczną obiektywu oraz umożliwia sterowanie przesłoną z poziomu kamery1.  Obiektywy EF pozwalają też na rejestrowanie takich metadanych1, jak nazwa użytego obiektywu, ustawienia przesłony i czas otwarcia migawki.

Kamera Canon EOS C300 została wyposażona w panoramiczny, 4-calowy ekran LCD o rozdzielczości 1 230 000 punktów.

Obraz

Jednym z mankamentów lustrzanek cyfrowych wykorzystywanych do nagrywania materiałów wideo jest tzw. efekt rolling shutter, który sprawia, że obiekty poruszające się prostopadle do osi optycznej obiektywu przechylają się na nagraniu w charakterystyczny sposób. Przedstawiciele firmy Canon zapewniają, że ich nowa kamera EOS C300 ma sobie poradzić z tym problemem.

Dzięki zwiększonej prędkości odczytu sygnałów matryca CMOS ogranicza też efekt nachylenia obrazu spowodowanego ruchomą migawką, często występujący w kamerach z matrycami CMOS. Powoduje on ukośne zniekształcenie szybko poruszających się obiektów. Ponadto kombinacja zaawansowanej matrycy z wysokowydajnym procesorem obrazu Canon DIGIC DV III umożliwia precyzyjne przetwarzanie gamma i zapewnia płynność gradacji.

Podobnie jak profesjonalne lustrzanki Canon EOS C300 pozwala na ręczne ustawiania ostrości czy ekspozycji. Kamera oferuje kilka częstotliwości rejestrowania klatek: 59,41i, 50,00i, 29,97P, 25,00P i 23,98P, a także tryb 24 kl./s.

Inne funkcje to filmowanie przyspieszone, polegające na rejestrowaniu mniejszej liczby klatek na sekundę w celu nawet 60-krotnego przyspieszenia akcji, oraz filmowanie spowolnione do 1/2,5x (możliwe tylko podczas rejestrowania w trybie 720p.) poprzez rejestrowanie większej liczby klatek na sekundę. Częstotliwości w zakresie od 1 do 60 klatek na sekundę (fps) można regulować z dokładnością do 1 fps.

Canon EOS C300 rejestruje obraz i dźwięk w standardowym formacie MXF (Material eXchange Format). Kamera została wyposażona w 2 gniazda na karty CF i umożliwia nagrywanie materiału na obu na raz. Wyposażono ją w standardowe złącza, w tym wyjście wideo HD/SD-SDI do zewnętrznego rejestrowania wideo wysokiej jakości.

Obraz

Urządzenie waży 1430 g, a jego wymiary są stosunkowo nieduże - 133 (szer.) x 179 (wys.) x 171 mm (dług.). Korpus jest w pełni uszczelniony, a producent oferuje możliwość wyposażenia go w dodatkową rączkę, uchwyt, oparcie na kciuk czy monitor. W razie potrzeby można też podłączyć bezprzewodowy nadajnik plików WFT-E6B i sterować kamerą poprzez smartfona czy tablet.

Wraz z premierą kamery Canon EOS C300 zaprezentowano także kilka nowych obiektywów: zoomy - 14,5-60 mm f/2.6 i 30-300 mm f/2.95 - 3.7 oraz stałoogniskowe - 24 mm f/1.5, 50 mm f/1.3, 85 mm f/1.3.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/10]
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)