Canon RF 5.2 mm f/2.8L Dual Fisheye to specjalny podwójny obiektyw do VR

Canon RF 5.2 mm f/2.8L Dual Fisheye to specjalny podwójny obiektyw do VR

Canon RF 5.2 mm f/2.8L Dual Fisheye to specjalny podwójny obiektyw do VR
Marcin Watemborski
06.10.2021 08:32, aktualizacja: 06.10.2021 10:32

Canon zaprezentował właśnie rewolucyjny, podwójny obiektyw do pełnoklatkowych bezlusterkowców, który umożliwi realizowanie materiałów przeznaczonych na potrzeby wirtualnej rzeczywistości. Oba obiektywy są wykonane w konstrukcji rybiego oka, a ich kąt widzenia wynosi po 190 stopni na każde i pozwala osiągnąć 180-stopniowy obraz VR.

Fotografia stereoskopowa polega na realizowaniu jednocześnie dwóch obrazów z niewielkim przesunięciem płaszczyzny, dzięki czemu korzystając ze specjalnej formy wyświetlania – jeden obraz na jedno oko – zyskujemy poczucie głębi, rozumianej jako trójwymiarowość.

Canon RF 5.2 mm f/2.8L Dual Fisheye to kompletnie nowa konstrukcja przeznaczona do systemu Canon EOS R. Obiektyw pozwala na uzyskanie stereoskopowego obrazu z dwóch szkieł typu rybie oko. Oba mają kąt widzenia wnoszący 190 stopni, co oznacza, że dosłownie widzą do tyłu.

Obraz

Dzięki marginesowi 10 stopni zapasu, pozwalają one na otrzymanie 180 stopni pola widzenia w wirtualnej rzeczywistości przy wykorzystaniu okularów Oculus Quest 2, gdzie odległość między obojgiem oczu wynosi 60 mm. Wówczas występuje naturalna paralaksa, która jest charakterystyczna dla ludzkiego widzenia.

Oprogramowanie, które będzie obsługiwało nowy, podwójny obiektyw zostanie zaimplementowane do korpusus Canon EOS R5. Dzięki temu użytkownik będzie miał możliwość nagrywania wyjątkowych materiałów. Odbiorca po odtworzeniu ich dzięki okularom Oculus Quest 2, zobaczy obraz do złudzenia przypominający prawdziwy świat. Jest to absolutnie niesamowite.

Obraz

Budowa obu obiektywów jest najwyższej jakości, o czym świadczy oznaczenie L na tubusie. Sprzęt jest odporny na działanie wody, a na przodzie znalazły się powłoki fluorowe, których nie imają się zabrudzenia. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 20 cm, a maksymalne powiększenie 0,03 x. Z obiektywem będzie można korzystać z filtrów żelowych w specjalnej kieszonce.

Wraz z aktualizacją oprogramowania Adobe Premiere Pro, użytkownicy będą mogli automatycznie przetwarzać filmy i składać podwójny obraz w jeden, przygotowany do odtwarzania w wirtualnej rzeczywistości.

Obraz

Canon RF 5.2 mm f/2.8L Dual Fisheye będzie kosztował 1999 dolarów, czyli niecałe 8000 złotych. Obiektyw oraz oprogramowanie do przetwarzani obrazu wraz z aktualizacją Adobe Premiere Pro będą dostępne w grudniu 2021 roku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)