Ceny niedługo pójdą w górę, a Kodak wydaje aparat jednorazowy na film. Po co?

Ceny niedługo pójdą w górę, a Kodak wydaje aparat jednorazowy na film. Po co?

Ceny niedługo pójdą w górę, a Kodak wydaje aparat jednorazowy na film. Po co?
Marcin Watemborski
02.12.2021 09:28, aktualizacja: 02.12.2021 10:28

Kilka tygodni temu wypłynęła do internetu tabela z rozpiską podwyżki cen filmów Kodaka. Wzrosną one co najmniej o 20 proc. już na etapie produkcyjnym. Wygląda jednak na to, że producent nic sobie z tego nie robi i produkuje kolejny kawałek plastiku, który szybko trafi do śmieci. Przed wami jednorazowy aparat Kodak Professional TRI-X 400TX.

Kodak Professional TRI-X 400TX to nazwa nowego jednorazowego aparatu kompaktowego, który został uzbrojony w 27 klatek klasycznego czarno-białego negatywu, lubianego przez wielu fotografów. Wspomniany film jest również jednym z najbardziej popularnych produktów firmy Kodak Alaris. Wydawanie na świat tego aparatu wydaje się co najmniej dziwne.

Nie tak dawno temu można było trafić na rozpiskę kosztową materiałów światłoczułych Kodaka na rok 2022. Nie napawa ona optymizmem żadnego z miłośników fotografii tradycyjnej. Filmy pójdą do najmniej 20 proc. w górę – i to w USA. W Polsce trzeba będzie liczyć znacznie więcej, bo przecież trzeba dodać koszt transportu, cło oraz podatek. Koniec końców spodziewamy się, że niektóre negatywy zdrożeją nawet dwukrotnie.

Obraz

Ruch Kodaka nie do końca jest zrozumiały, chociaż być może produkcja jednorazowego aparatu Kodak Professsional TRI-X 400TX ma być odpowiedzią na ruch Ilforda oraz Fujifilm, które takowe już wprowadziły. Wygląda na to, że jednorazówki znowu zaczynają być w modzie, chociaż nie jest to rozwiązanie ekonomiczne ani ekologiczne. Mimo tego, że nie została podana jeszcze cena rzeczonego aparatu, to przecież na pewno będzie on droższy od jednej rolki 36-klatkowego Kodaka T-RIX 400.

Warto też zwrócić uwagę na to, że takiego aparatu nie da się ponownie wykorzystać w prosty sposób. Po zaniesieniu do laboratorium, kawałek plastiku z bateriami ląduje w koszu na śmieci. W przypadku tego konkretnego produktu, trzeba pamiętać o tym, że negatyw Kodak TRI-X 400 jest stworzony do ręcznego wywoływania, a nie do procesu C-41, jak choćby czarno-biały Ilford XP2, co rodzi kolejny problem – nie każdy lab to wywoła, a kupowanie całego sprzętu do przeprowadzenia procesu w domowych warunkach wydaje się być przerostem formy nad treścią – koszt będzie nieporównywalnie większy.

W kontekście danych technicznych – Kodak Professional TRI-X 400TX będzie ma obiektyw 30 mm f/10 bez układu ustawiania ostrości, a stały czas naświetlania wynosie 1/125 sekundy. Obraz jest ostry od odległości 1 metra. Kompakt został wyposażony w lampę błyskową.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)