CFexpress 2.0 - druga generacja kart, których jeszcze nie ma na rynku

CFexpress 2.0 - druga generacja kart, których jeszcze nie ma na rynku

CFexpress 2.0 - druga generacja kart, których jeszcze nie ma na rynku
Monika Homan
07.03.2019 08:52, aktualizacja: 26.07.2022 15:55

Jeszcze czekamy aż pierwsze bardzo szybkie karty pamięci CFexpress pojawią się na rynku, a już słyszymy zapowiedź ich drugiej generacji. CompactFlash Assotiation zapowiada karty CFexpress 2.0 .

Zapowiedzi bardzo szybkich kart pamięci w standardzie CFexpress pojawiły się już kilka lat temu, jednak na wprowadzenie ich na rynek czekamy do tej pory. Doczekamy się w przeciągu kilku miesięcy.

Karty CFexpress można traktować jako zamiennik kart XQD, jednak niewiele jest obecnie aparatów, które będą obsługiwać ten format. W tej chwili standard ten wspierają najnowsze modele bezlustrkowców [https://fotoblogia.pl/t/33,nikon]Nikona[/url] i Panasonica. Na szybkie wprowadzenie kart CFexpress naciska również firma Canon.

Jeszcze nie doczekaliśmy się pierwszych kart CFexpress, a już CompactFlash Association zapowiada ich druga generację. Karty CFexpress 2.0 będą występować w trzech typach - A, B i C, a każdy z nich będzie miał inny wymiar, ale wszystkie wykorzystają interfejs PCIe3 i protokoły NVM Express. Prędkość tych kart ma dochodzić nawet do 4000 MB/s, ale tylko w przypadku typu C. Dwa mniejsze wymiary będą oferowały dwukrotnie i czterokrotnie mniejszą teoretyczną prędkość maksymalną.

Trzy formaty kart CFexpress 2.0
Trzy formaty kart CFexpress 2.0

Hiroshi Noda z Canona, zasiadający w zarządzie CFA powiedział:

Jako wiceprezes CompactFlash Assotiation mam przyjemność zapowiedzieć CFexpress 2.0. Zapowiedź tych trzech formatów zaspokoi obecne i przyszłe potrzeby profesjonalnych fotografów i filmowców i zestandaryzuje przenoście nośniki pamięci.

Natomiast Nobuhiro Fujinawa z Nikona mówi:

Karty CFexpress 2.0 pozwolą wielu producentom na tworzenie aparatów nowej generacji o wyższej rozdzielczości i z wieloma sensorami. Jestem podekscytowany tym, co przyniosą przyszłe lata dla branży.

Nie wiadomo ile przyjdzie nam czekać na drugą generację kart CFexpress. Jeśli wziąć pod uwagę to, ile czekamy na pierwszą, pewnie nie pojawią się na rynku zbyt szybko.

[h4][url=https://tech.wp.pl/pioro-cyfrowe-czego-o-nim-nie-wiedziales-6352258234996353a]Pióro cyfrowe – czego o nim nie wiedziałeś?[/url][/h4]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)