Chcesz nauczyć się fotografii? Graj w gry wideo!
Od wielu lat w grach wideo można korzystać z trybów fotograficznych. Dzięki różnym zaawansowanych opcjom, istnieje możliwość ujęcia sceny z wirtualnego świata prawie tak, jakby zdarzyła się naprawdę. Miles Morales postanowił tłumaczyć działanie fotografii na podstawie wspomnianych trybów.
Tryby fotograficzne w grach wideo służą do rejestrowania atrakcyjnych zrzutów ekranu z wirtualnych światów. Ta opcja aktywowana podczas dynamicznej rozgrywki zamraża akcję i pozwala graczowi na chwilę spokojnej zachwytu nad wykreowaną rzeczywistością.
Większość trybów fotograficznych ma podobną mechanikę. Użytkownik może ustawić ogniskową lub kąt widzenia, dobrać przysłonę oraz odległość ostrości. Przeważnie istnieje też możliwość edycji jasności sceny przez korektę ekspozycji czy też kontrastu. Nie brakuje wielu efektów – zarówno specjalnych, jak dodawanie błysków, czy oświetleniowych przez wybór pory dnia.
Photographer Explains God of War Photo Mode
Na podstawie trybów fotograficznych w grach wideo można przykładowo nauczyć się robić zdjęcia portretowe. Eksperymentując z długą i krótką ogniskową oraz głębią ostrości, zobaczymy znaczące różnice w prezentacji bohatera. Doskonale widać to na powyższym przykładzie, w którym Miles Morales omawia to na przykładzie gry God of War.
Imponujący sposób robienia zrzutów ekranu z gier znajdziemy również z głośnej produkcji polskiego studia CD Projekt RED – Cyberpunk 2077. Sprawił on naszej redakcji na tyle dużo frajdy, że postanowiliśmy zostać fotografami w Night City, czyli futurystycznej aglomeracji, w której osadzona jest akcja gry.
Podobne opcja znajdziemy m.in. w grach Ghost of Tsushima czy Spiderman. Pierwszy z tych tytułów pozwala na bardzo rozbudowane komponowanie scenerii wraz z dodawaniem licznych animowanych efektów, jak ogień, latające ptaki czy motyle oraz ustawienie praktycznie całej scenerii wedle upodobań gracza – włącznie z pogodą i oświetleniem.