Chiński bank zdjęć, zawiesił działalność po tym, jak wymagał opłaty za zdjęcie czarnej dziury

Chiński bank zdjęć, zawiesił działalność po tym, jak wymagał opłaty za zdjęcie czarnej dziury

Chiński bank zdjęć, zawiesił działalność po tym, jak wymagał opłaty za zdjęcie czarnej dziury
Monika Homan
15.04.2019 08:43, aktualizacja: 26.07.2022 15:51

Chytry dwa razy traci. Chiński gigant, który zajmuje się sprzedażą zdjęć stockowych próbował pobierać opłatę za niedawno opublikowane zdjęcie czarnej dziury, które udostępnione jest bezpłatnie. W efekcie serwis zawiesił działalność i odnotował spadek na giełdzie.

Fakt, że banki zdjeć pobierają opłaty za zdjęcia z domeny publicznej nie jest niczym nowym. Ostatnio Getty Images zostało pozwane właśnie za takie działania. Tym razem chińska firma zajmująca się sprzedażą zdjeć stockowych troszeczkę przesadziła. Visual China Group próbowało sprzedawać opublikowane ostatnio zdjęcie czarnej dziury.

Wykonana przez organizację Event Horison Telescope fotografia obiegła internet w mgnieniu oka i szybko stała się viralowa. W jaki sposób chińska firma chciała sprzedawać prawa do wykorzystania zdjęcia, o którym wszyscy wiedzą, że jest udostępnione na licencji Creative Commons? Oczywiście taka praktyka szybko spotkała się ze sprzeciwem internautów.

Pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury
Pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury© © EVENT HORIZON TELESCOPE COLLABORATION

W dodatku zdjęcie czarnej dziury pojawiło się na stronie VCG bez informacji o tym, kto jest jego autorem. Szybko okazało się, że w zbiorach zdjęć na sprzedaż znajduje się więcej obrazów za których użytkowanie nie wymagana jest opłata - jak na przykład godła i flagi narodowe.

Firma bezskutecznie próbowała ratować sytuację podpisując zdjęcie w swojej bazie i tłumacząc, że nie kontroluje wszystkich materiałów, które są udostępniane na platformie. Lawina negatywnych komentarzy w mediach społecznościowych spowodowała 10-procentowy spadek firmy na giełdzie.

VCG zawiesiło działalność serwisu i zapowiedziało, że przeprowadzi kontrolę wszystkich materiałów. Obiecuje też usprawnienie działania platformy i usunięcie wszystkich obrazów, których licencja pozwala na bezpłatne wykorzystanie zdjęć.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)