Chiński Nowy Rok w kosmosie. Tianwen-1 przesyła uroczyste selfie

Chiński Nowy Rok w kosmosie. Tianwen-1 przesyła uroczyste selfie02.02.2022 09:31
Chiński Nowy Rok w kosmosie. Tianwen-1 przesyła uroczyste selfie
Źródło zdjęć: © © Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna

Chińczycy wiedzą, jak zacząć Nowy Rok z przytupem. Jednym z elementów obchodów ropoczęcia się Roku Tygrysa jest ten kosmiczny filmik nagrany przez orbitującą wokół Marsa sondę Tianwen-1. Ten widok zapiera dech w piersi.

Wokół sondy Tianwen-1 oraz łazika Zhurong było wiele znaków zapytania. Znawcy tematu marsjańskich pojazdów zastanawiali się, czy wystrzelone przez Chińską Narodową Agencję Kosmiczną urządzenia w ogóle działają. Okazuje się, że tak i to całkiem nieźle.

Po to, by uczcić rozpoczęcie się Roku Tygrysa, Chiny postanowiły udowodnić, że z ich pojazdami wszystko jest w porządku. Sonda Tianwen-1 przesłała na Ziemię film poklatkowy, na którym zobaczymy kosmiczne selfie z Czerwoną Planetą w tle. Jeśli dobrze się przyjdzycie w dolnym lewym roku dostrzeżecie flagę Chińskiej Republiki Ludowej.

Sonda Tianwen-1 orbituje wokół Marsa od 10 lutego 2021 roku. W ciagu niespełna roku przesłała na Ziemię około 600 GB danych. Jej obecnym zadaniem jest monitorowanie powierzchni Czerwonej Planety. Co ciekawe, o samej misji wcale nie wiadomo dużo – Chiny są dość oszczędne w kontekście informowania reszty świata o tym, co się dzieje i do czego dążą.

Warto mieć jednak na uwadze to, że program kosmiczny ChRL stale się rozwija. Już teraz trwają prace nad kolejną częścią podboju Marsa. Kolejny pojazd ma nazywać się Tianwen-2, a jego zadaniem będzie zebranie próbek skał z Czerwonej Planety i dostarczenie ich na Ziemię około roku 2030.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)