Chińskie metra opustoszały. Pokazał to Gil Kreslavsky

Chińskie metra opustoszały. Pokazał to Gil Kreslavsky

Chińskie metra opustoszały. Pokazał to Gil Kreslavsky
Źródło zdjęć: © © Gil Kreslavsky / [Instagram](https://www.instagram.com/kreslavskyg/)
Marcin Watemborski
28.01.2020 07:35, aktualizacja: 28.01.2020 08:35

Stacje i wagony metra to bardzo częsty temat współczesnych fotografów ulicznych. Chińska kolej podziemna przeważnie jest pełna ludzi, lecz teraz ze względu na epidemię koronawirusa 2019-nCoV kompletnie opustoszało. Pokazał to Gil Kreslavsky na podstawie Chengdu, oddalonego od ogniska wirusa – miasta Wuhan.

Skąd wziął się koronawirus 2019-nCoV?

Zachorowania za chorobę podobną do ostrego zapalenia płuc zaczęły siew grudniu 2019. Powodował je niezidentyfikowany wirus. Ogniskiem choroby jest targ rybny w mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei. Zarażenia postępowały coraz szybciej, więc lokalne władze postanowił wysłać tam zespół badaczy, mający zidentyfikować zjawisko.

Dochodzenie epidemiologiczne wskazało, że zachorowania powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów – 2019-nCoV. Powoduje on gorączkę, kaszel i duszności. Objawy choroby występują przeważnie po 5-6 dniach od zarażenia i mogą doprowadzić do śmierci. Zmarło już ponad 80 osób, a około 3000 jest zarażonych.

Obraz
© © Gil Kreslavsky / [Instagram](https://www.instagram.com/kreslavskyg/)

Naukowcom udało się wyizolować wirusa z z nabłonka dróg oddechowych zarażonych pacjentów. Co ciekawe – był on w 85% podobny do beta-koronowirusów linii B, izolowanych wcześniej z nietoperzy. Tamten wirus to bat Sars-like CoV. Nowy wirus przenosi się drogą kropelkową. WHO wydała informacje o zachowaniach, które mają pomóc chronić się przed zarażeniem osobom ze stref o zwiększonym ryzyku. Chińskie władze powołały nawet specjalne służby, które mierzą temperaturę ludziom wchodzącym do większych skupisk.

Opustoszałe metro i koniec fotografii ulicznej

Fotograf uliczny Gil Kreslavsky specjalizuje się w fotografowaniu życia codziennego. Jednym z jego ulubionych tematów są metra. Podobnie jak wielu innych fotografów, Gil przemierza kolej miejską w poszukiwaniu różnych charakterystycznych scen. W krajach azjatyckich często można spotkać zachowania, które europejczykom się nie śniły.

Obraz
© © Gil Kreslavsky / [Instagram](https://www.instagram.com/kreslavskyg/)

Głównym miejscem pracy Gila jest Chengdu – stolica prowincji Syczuan. Aż nie chce się wierzyć w to, co widać na zdjęciach. Mimo tego, że populacja miasta wynosi ponad 11 milionów ludzi, metra są niemal puste. Chengdu jest dość mocno oddalone od Wuhan, ale społeczność postanowiła zachować środki bezpieczeństwa.

Fotograf wspomina, że podczas dni wolnych to normalne, że w metrze jest mniej ludzi, ale nie aż tak. Władze Chin wydłużyły okres wolny od pracy po Nowym Roku ze względu na epidemię. W środkach publicznego transportu widać dosłownie kilka osób w maskach. Sytuacja jest poważna, a mieszkańcy nie zamierzają jej bagatelizować.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/4]

Więcej zdjęć znajdziecie na Instagramie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)