Chiny: Ogromny meteoryt zamienił noc w dzień

Chiny: Ogromny meteoryt zamienił noc w dzień

Chiny: Ogromny meteoryt zamienił noc w dzień
Paweł Ziemiński
17.10.2019 07:53, aktualizacja: 26.07.2022 15:34

Chińska telewizja pokazała kilka filmików, na których widać jak noc nad Pekinem zamienia się w dzień. Wszystko to za sprawą bolidu, czyli dużego meteoru, który spalił się w atmosferze nad stolicą Chin. Zjawisko jest niesamowite!

Co to jest meteor?

Meteor lub meteoryt to kawałek kosmicznego gruzu, który odłamał się od komety, asteroidy lub meteoroidy. Kiedy oryginalny obiekt wchodzi w atmosferę np. Ziemi, może dojść do rozpadu na mniejsze odłamki - to właśnie je nazywamy meteorami.

Meteoryt nad Pekinem

Do niecodziennego zjawiska doszło kwadrans po północy czasu lokalnego w Pekinie. Nagle miasto skryte pod osłoną nocy, stało się jasne jak za dnia. Oczywiście kamery miejskie pracowały cały czas, dzięki czemu udało się zarejestrować meteor.

Takie zdarzenia nie dzieją się często. Oczywiście meteory same w sobie to nic dziwnego, ale nie tak duże. Te z nich, które mają większą masę niż 1 kg, nazywa się umownie ”bolidami”. Ich jasność jest bardzo duża, lecz również występują tzw. ”bolidy dzienne”. Te są jeszcze jaśniejsze i można je dostrzec nawet za dnia. Przeważnie przelot bolidu kończy się wybuchem i rozrzuceniem meteorytów.

Naukowcy zebrali wiele nagrań i będą analizowali przelot ogromnego meteoru, ponieważ uważają to za podejrzane zjawisko. Póki, co nie ma konkretnych informacji na temat zdarzenia.

Ciekawostką jest to, że kiedyś ludzie celowo zamieniali noc w dzień, wykorzystując bomby błyskowe, które po zdetonowaniu wyrzucały z siebie ogrom energii świetlnej. Współcześnie oczywiście mamy aparaty, które niemal umożliwiają widzenie w ciemności.

[b]meteoroid[/b] - kawałki planet i innej materii, krążące w przestrzeni kosmicznej

[b]meteor[/b] - ślad świetlny po meteoroidzie, który wpadł w atmosferę ziemską

[b]meteoryt[/b] - pozostałość meteorytu, która spadła na ziemię

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)