CineStill BwXX pojawi się w większym formacie. Warto się nim zainteresować

CineStill BwXX pojawi się w większym formacie. Warto się nim zainteresować
Marcin Watemborski

28.05.2021 07:42, aktual.: 06.03.2024 22:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

CineStill to firma produkująca filmy fotograficzne z taśm do produkcji kinematograficznych. Wsławili się na rynku kolorowymi negatywami robionymi ze szpul Kodaka o charakterystycznym filmowym wyglądzie. Czy nowy film będzie równie ciekawy?

Tradycyjne filmy kolorowe CineStill to nic innego jak odpowiednio przygotowana i pocięta taśma filmowa Kodaka ze ściągniętą maską remjet. Dzięki temu można je wywoływać w automatycznym procesie C-41 bez niszczenia chemii. Charakteryzują się specyficznymi kolorami – zimnymi, z dominantą zielonych lub niebieskich tonów w cieniach i ciepłych odcieni w jasnych partiach. To tzw. "Hollywood look".

Najnowszy film CineStill ma być panchromatycznym czarno-białym negatywem przeznaczonym do wykorzystania z aparatami średnioformatowymi (typ 120). CineStill BwXX zobaczył już światło dzienne w formacie 35 mm (małoobrazkowym), więc firma stwierdziła, że wyda go również w większym formacie.

Obraz

CineStill BwXX bazuje na taśmach filmowych Kodaka, które pozostały w magazynach. Jest to film Eastman Double-X 5222 / 7222. Jeśli oglądaliście "Listę Schindlera" lub "Lighthouse" to możecie kojarzyć tę estetykę. Film sprawia wrażenie brudnego. Jest kontrastowy przy mocniejszym świetle dziennym oraz bogaty w półtony przy sztucznym oświetleniu. Jego charakterystyka odpowiada mrocznemu, wręcz groteskowemu nastrojowi.

Przy omawianiu specyfikacji CineStill BwXX warto zwrócić uwagę, że natywnie można go naświetlać dwojako. Przy świetle dziennym ma on czułość ISO (ASA) 250, natomiast przy świetle jarzeniowym 200. Negatyw jest podatny na forsowanie aż do wartości ISO 1600 z uwzględnieniem procesu push przy wywoływaniu. Mimo tego ziarno pozostaje drobne, a obraz bardzo ostry. Według sugestii producenta – najlepsze efekty są osiągane przy naświetlaniu go na ISO 200.

Obraz

Specyfikacja ręcznego wywoływania CineStill BwXX dostępna jest na stronie producenta. Rolka negatywu typu 120 (średni format) będzie kosztowała 12 dolarów, czyli ok. 45 złotych.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)