Co to jest filtr szary (ND)? Wszystko, co musisz wiedzieć
02.10.2020 12:22, aktual.: 02.10.2020 14:22
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W fotografii często stosuje się filtry. Ich zadaniem jest poprawienie optyki zastosowanej w obiektywach lub osiągnięcie konkretnego efektu. Filtr szary odpowiada za obniżenie ekspozycji, co przydatne jest często w fotografii krajobrazowej lub portretowej.
Co to jest filtr szary?
Filtr szary (ND), znany również jako "neutralnie szary" lub z języka angielskiego "neutral density" jest filtrem przyciemniającym. Jego głównym zadaniem jest obniżenie wartości ekspozycji o określoną wartość (gęstość filtra). Drogie filtry są wykonane z lepszych materiałów, które nie powodują powstawania artefaktów w postaci odbić światła między wnętrzem filtra, a przednią soczewką obiektywu.
Do czego służy filtr szary?
Filtr szary wykorzystuje się często w fotografii krajobrazowej do wydłużenia czasu naświetlania, by przykładowo osiągnąć malowniczo rozmyte chmury, gładką taflę wody bez fal lub pozbyć się ludzi w fotografii miejskiej i stworzyć uczucie nastrojowej pustki. Po to, by zachować balans ekspozycji między niebem, a fotografowaną sceną, miłośnicy pejzażu często stosują filtry szare połówkowe, które przyciemniają tylko pół fotografowanej sceny.
Innym częstym zastosowaniem filtrów szarych jest fotografia portretowa. Po to, by móc fotografować z niską wartością przysłony (dużym otworem względnym) w słoneczny, jasny dzień, gdzie nie można już obniżyć czułości, ani skrócić czasu, stosuje się filtry ND. Współcześnie alternatywą dla tego rozwiązania może być zastosowanie bardzo krótkiego czasu otwarcia migawki elektronicznej (nawet do ok 1/32 000 sekundy).
Rodzaje filtrów szarych
Filtry szare występują w 2 typach:
- filtrów stałych o określonej wartości,
- regulowanych (Faderów), które pozwalają na mocniejsze przyciemnienie ekspozycji ze skręceniem filtra.
ND są jednymi z najpowszechniej stosowanych dodatkowych elementów optycznych i przeważnie nakręca się je na przód obiektywu. Istnieją aparaty fotograficzne oraz kamery, które mają wbudowane wewnętrzne filtry szare, jak np. Fujifilm X100F czy Canon EOS C70.