Co zrobić gdy jest za ciemno?

Co zrobić gdy jest za ciemno?
Marcin

21.08.2008 00:01, aktual.: 02.08.2022 10:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wczoraj opisywałem problem ze zbyt dużą ilością światła na zdjęciach. Dzisiaj odwracam sytuację i zadaję pytanie, z którym boryka się zdecydowana większość fotografów na całym świecie: Co zrobić gdy jest za ciemno?

Wczoraj opisywałem problem ze zbyt dużą ilością światła na zdjęciach. Dzisiaj odwracam sytuację i zadaję pytanie, z którym boryka się zdecydowana większość fotografów na całym świecie: Co zrobić gdy jest za ciemno?

Podstawowym problemem, który towarzyszy niedoborowi światła to wydłużony czas naświetlania zdjęcia, a to w prostej linii prowadzi do poruszonych zdjęć. Niestety, zazwyczaj nie mamy wpływu ani na zastane światło, ani na czas naświetlania (chociaż teoretycznie możemy sobie kupić "jaśniejszy obiektyw za tysiące złotych...).

Istnieje jednak kilka sposobów, aby mimo długiego czasu naświetlania uzyskać zdjęcia ostre jak żyletka:

  • statyw - nawet najmniejszy, wyglądający jak zabawka statyw znacząco poprawia stabilność aparatu, czego efekty od razu widać na zdjęciach. O ile profesjonalne statywy sporo ważą i nie nadają się na rodzinne wypady, to taki jaki widzicie na dołączonym zdjęciu można kupić za grosze w każdym sklepie fotograficznym . Charakterystyczną odmianą powyższego jest monopod. Jak można się domyśleć z nazwy, monopod to tak na prawdę jedna noga o działaniu takim samym jak statyw. Jest o wiele mniejszy i wygodniejszy od statywu (choć nigdy nie osiągnie się z nim takich efektów jak ze statywem)
  • lampa błyskowa - może uratować wiele ujęć, ale** ostrożnie** z jej używaniem! Lampa ma to do siebie, że spłaszcza plan, przepala twarze i przekłamuje kolory. Do tego, zupełnie nie nadaje się do fotografowania obiektów o znacznym oddaleniu.
  • metoda kombinowana - jeśli nie dysponujesz powyższym wyposażeniem, zawsze możesz skorzystać z naturalnego ukształtowania terenu i rekwizytów, które znajdziesz wokół siebie. Zdjęcia będą ostrzejsze, jeśli podeprzesz się np. bokiem o framugę drzwi, postawisz aparat na plecaku lub pobliskim murku.

Ps. Aby do maksimum ograniczyć drgania aparatu (a to właśnie jest nasz główny cel w tym przypadku!), znajdź w swoim aparacie opcję robienia zdjęć z opóźnieniem (zazwyczaj jest to 5 sekund). Dzięki temu nie poruszysz aparatu podczas naciskania spustu migawki.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także