Dlaczego nie można używać lamp błyskowych na meczu? Ten film wyjaśnia wszystko

Dlaczego nie można używać lamp błyskowych na meczu? Ten film wyjaśnia wszystko

Dlaczego nie można używać lamp błyskowych na meczu? Ten film wyjaśnia wszystko
Marcin Watemborski
21.03.2022 13:01, aktualizacja: 26.07.2022 13:40

Jeśli fotografowaliście kiedykolwiek zawody sportowe, to na pewno wiecie, że lampy błyskowe nie są mile widziane na boiskach – bez względu na dyscyplinę. Każde rozgrywki wymagają koncentracji, a światło flesza może bardzo przeszkadzać. Zobaczcie ten humorystyczny filmik, a od razu zrozumiecie, o co chodzi.

Fotografia sportowa czy koncertowa to dwie dziedziny, które niemal absolutnie wykluczają fotografowanie z wykorzystaniem reporterskiej (lub wbudowanej) lampy błyskowej. O ile współczesne bezlusterkowce dość dobrze sprawują się w trudnych warunkach oświetleniowych, tak kiedyś było zupełnie inaczej. Fotografowie dwoili się i troili, by zrobić dobre zdjęcie w ruchu, gdy brakowało światła.

Powody, dla których wykorzystywanie fleszy jest zabronione na wydarzeniach kulturalnych i sportowych, są dość proste. Z jednej strony chodzi o to, by nie przeszkadzać publiczności, a z drugiej oczywiście o to, by nie rozpraszać zawodników lub innych osób będących w centrum uwagi. Poniższy filmik doskonale pokazuje, co mogłoby się wydarzyć, gdyby któryś ze sportowców dostał lampą prosto w twarz.

Buffalo Wild Wings Basketball Commercial

Oczywiście humorystyczne wideo powyżej jest mocno przerysowane, chociaż na pewno podobne sytuacje (choć nie tak drastyczne) wydarzyły się w historii fotografii. Oślepienie przez błysk flesza jest niemal codziennością. Fotoreporterzy, którzy robią zdjęcia prasowe podczas różnych wydarzeń społecznych, często korzystają z lamp, co czasem nie podoba się osobom przed obiektywem – wystarczy przypomnieć historię Agaty Grzybowskiej z "Wyborczej", która została brzydko potraktowana przez funkcjonariusza po tym, gdy zrobiła mu zdjęcie z lampą w oczy.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)