Czy chce, czy nie, musi robić zdjęcia na homoseksualnych ślubach. Zapadł wyrok

Czy chce, czy nie, musi robić zdjęcia na homoseksualnych ślubach. Zapadł wyrok

Czy chce, czy nie, musi robić zdjęcia na homoseksualnych ślubach. Zapadł wyrok
Marcin Watemborski
28.12.2021 10:39, aktualizacja: 26.07.2022 14:14

Stany Zjednoczone rządzą się swoimi prawami – i to zależnie od miejsca, w którym się przebywa. W niektórych stanach USA, małżeństwa jednopłciowe są w pełni legalne. Jednak w przypadku niektórych branż pojawił się problem dotyczący wartości. Pewna fotografka identyfikująca się z religią chrześcijańską nieźle się na tym przejechała.

Emilee Carpenter złożyła w sądzie pozew przeciwko stanowi Nowy Jork. Kobieta podkreślająca swoją przynależność do chrześcijańskiej wspólnoty religijnej stwierdziła, że dostarczanie przez nią usług dla małżeństw homoseksualnych godzi w prawa człowieka oraz jest sprzeczne z pierwszą poprawką do konstytucji USA z 1791 roku. Ta zaś gwarantuje wolność religii, prasy słowa, petycji i zgromadzeń.

Tu zaczynają się schody. Sprawa toczyła się od kwietnia 2021 roku po tym, gdy fotografce zlecono wykonanie siedmiu ślubów jednopłciowych. W stanie Nowy Jork istnieje prawo przeciwko dyskryminacji, które m.in. zabrania odmawiania świadczenia usług ze względu na orientację seksualną, za co można zapłacić do 100 tys. dolarów grzywny. Carpenter uważa, że ta ustawa godzi w jej wartości religijne.

W założeniach pozwu był zapis, dotyczący tego, że odmowa świadczenia usług ze względu na przekonania religijne i potraktowanie tego jako dyskryminację, jest przejawem pogwałcenia pierwszej poprawki do konstytucji USA. Sprawie przyglądali się prokurator generalna stanu Nowy Jork Letitia James oraz tymczasowy rzecznik praw człowieka Jonathan Smith.

Po przeanalizowaniu za i przeciw, sąd federalny stanu Nowy Jork uznał, że roszczenia Carpenter nie są przekonujące. W wyroku możemy przeczytać o powołaniu się na twórczość fotografki, która jest postrzegana jako usługi artystyczne, które nie są związane z religią, więc odmowa świadczenia przez nią usług ze względu na jej przekonania religijne nijak ma się do twórczości samej w sobie.

Nie jest to pierwsza taka sprawa. W lipcu 2020 roku podobna kwestia była poruszana w stanie Wirginia, gdzie za odmowę świadczenia usług ze względu na dyskryminację kara wynosi do 50 tys. dolarów. Jeszcze wcześniej, bo w listopadzie 2019 roku, konserwatywna organizacja Alliance for Defending Freedom broniła cukierni, która odmówiła wykonania tortu na wesele pary jednopłciowej.

Podsumowując, w niektórych stanach USA osoba świadcząca usługi nie ma prawa odmówić ich realizacji homoseksualistom ze względu na orientację seksualną. Grozi za to poważna kara finansowa.

  • Slider item
[1/1]

[h4]Wybierz najlepszą technologię roku i wygraj 5 tys. złotych!Wejdź na [url=https://imperatory.wp.pl/strona-glowna]imperatory.wp.pl[/url] i zagłosuj.[/h4]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)