Fotograf nie chce robić zdjęć na ślubach jednopłciowych. Grozi mu wysoka kara w USA

Fotograf nie chce robić zdjęć na ślubach jednopłciowych. Grozi mu wysoka kara w USA

Fotograf nie chce robić zdjęć na ślubach jednopłciowych. Grozi mu wysoka kara w USA
Marcin Watemborski
09.07.2020 08:08, aktualizacja: 26.07.2022 14:50

W amerykańskim stanie Wirginia weszło w życie prawo przeciwko dyskryminacji. Jeden z fotografów stwierdził, że gdy odmówi fotografowania ślubu jednopłciowego, będzie mógł zostać oskarżony o nietolerancję. Nie spodobało mu się to, więc poszedł do sądu.

Fotograf ślubny ze stanu Wirginia stwierdził, że nowe prawo przeciwko dyskryminacji sprawi, że będzie musiał fotografować śluby par homoseksualnych albo zwyczajnie w świecie zbankrutuje. Dlaczego? Zgodnie z prawem za przejaw nietolerancji względem par jednopłciowych grozi mu poważna kara finansowa, wynosząca… 50 000 dolarów! I to na dodatek za pierwsze przewinienie. Za drugie i kolejne nawet do 100 000 dolarów.

Podobna sprawa miała miejsce w stanie Kentucky w listopadzie 2019 roku, gdzie wprowadzono zbliżone prawo. Obaj fotografowie byli reprezentowani przez konserwatywną organizację Alliance for Defending Freedom (ang. Stowarzyszenie Ochrony Wolności), która często podejmuje się spraw związanych z dyskryminacją. Ciekawostką jest, że to samo stowarzyszenie reprezentowało w sądzie cukiernię z Kolorado, która odmówiła zrobienia tortu na wesele pary homoseksualnej. Swoją drogą – cukiernia wygrała sprawę w Sądzie Najwyższym USA.

Fotografem, o którym mówimy, jest Chris Herring z Norfolk. Pozwał on stan Wirginia za ustawę "Virginia Values Act" (ang. "Ustawa Wartości Wirginii"), która zabrania dyskryminacji dotyczącej orientacji seksualnej i tożsamości płciowej w kwestii miejsca zamieszkania (wynajem, kupno nieruchomości etc.), zatrudnienia, przyznania kredytu oraz usług publicznych, w ramach których można znaleźć też usługi fotograficzne.

W anglojęzycznym pozwie przeczytamy, że "nowe prawo zmusza Herringa do wykorzystania jego artystycznych zdolności w promocji małżeństw homoseksualnych na zdjęciach jego autorstwa oraz wpisach blogowych, gdzie fotograf pokazuje i pisze o małżeństwach zawartych między kobietą a mężczyzną".

Ciekawe jest to, że wspomniany fotograf bez problemu współpracuje z osobami homoseksualnymi przy zdjęciach reklamowych, aczkolwiek kwestia robienia zdjęć podczas ślubów mu nie odpowiada. Jednocześnie Herring zwraca uwagę na to, że zamierza zamieścić na swojej stronie wpis nawiązujący do religijnej definicji małżeństwa, powołując się na to, że "małżeństwo to według Boga związek mężczyzny i kobiety".

Organizacja ADF oraz Herring bardzo chcą, by sprawa znalazła swoje rozwiązanie, zanim ktoś poniesie przykre konsekwencje, jednak mają nadzieję, że prawo zostanie zniesione po trafieniu pozwu do Sądu Najwyższego USA. Po drugiej stronie sądowej sali stoi prokurator generalny stanu Wirginia Mark Herring (zbieżność nazwisk), który zamierza bronić prawa, ponieważ jako reprezentant władz jest przeciwny dyskryminacji mieszkańców ze względu na to, skąd pochodzą lub kogo kochają.

Jeśli interesujesz się wystrojem wnętrz, prosimy - wypełnij tę ankietę. Dzięki za pomoc!
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)