Czy nowa technologia obniży ceny obiektywów? Zapowiada się obiecująco

Czy nowa technologia obniży ceny obiektywów? Zapowiada się obiecująco

Czy nowa technologia obniży ceny obiektywów? Zapowiada się obiecująco
Marcin Watemborski
23.12.2021 11:19, aktualizacja: 23.12.2021 14:28

Naukowcy z Izraela opracowali wyjątkową technologię formowania soczewek, która jest tak tania, że praktycznie nie generuje kosztów. Dzięki niej tworzenie prototypów lub nawet końcowych produktów odbywa się niemal za darmo. To rozwiązanie zapowiada przełom na rynku optyki – zwłaszcza użytkowej.

Badacze z Izraelskiego Instytutu Technicznego Technion wzięli na warsztat temat formowania soczewek z płynnego polimeru. Pozwoli to na znacznie szybsze i tańsze tworzenie prototypów, a nawet gotowego produktu. W pierwszej kolejności naukowcy koncentrują się na szkłach kontaktowych i obrazowaniu medycznym.

Kolejnym krokiem w rozwoju technologii płynnych soczewek będzie odbieranie wirtualnej rzeczywistości oraz narzędzia astronomiczne. W przyszłości to rozwiązanie może mieć znaczny wpływ na kształtowanie rynku optyki fotograficznej. Dla przypomnienia – pierwszy płynny obiektyw już powstał i jest dostępny w smartfonie Xiaomi Mi Mix Fold. Jednak na tę chwilę nie jest to rozwiązanie popularne.

טכנולוגיה חדשנית זולה ומהירה ליצירת עדשות אופטיות מורכבות באמצעות נוזלים

W przypadku optyki fotograficznej, nowy proces mógłby znacznie przyspieszyć prototypowanie oraz obniżyć jego koszt, co znacząco wpłynęłoby na cenę końcowego produktu. Początkowe fazy rozwoju nowych obiektywów są bardzo drogie i oczywiście stanowią one część kosztu sprzętu na sklepowej półce.

Informacja prasowa Technionu zwraca uwagę na to, że około 2,5 miliarda ludzi na całym świecie nie ma dostępu do soczewek korekcyjnych ze względów technicznych oraz finansowych. Nowe rozwiązanie bazujące na płynnym polimerze, który twardnieje i jest w stanie w ten sposób stworzyć stabilną soczewkę, brzmi jak zbawienie – nie trzeba do tego bardzo skomplikowanych narzędzi, a koszt jest znikomy.

Zgodnie z tym, co podają badacze z Izraela, największym problemem była siła grawitacji, przez którą płyn nie chciał samoistnie trzymać narzuconego kształtu. Aby wyrównać ciśnienie oraz zmienić właściwości napięcia powierzchniowego, naukowcy posłużyli się inną cieczą, która pełni rolę płynnej formy.

Po tysiącach testów związanych z kształtem, przyszedł czas na test maksymalnej wielkości soczewki. Naukowcom udało się osiągnąć polimerową soczewkę o średnicy 200 mm, która swoją przejrzystością i innymi właściwościami odpowiadała wypolerowanemu szkłu. Kolejnym krokiem są eksperymenty z różnymi polimerami, by móc bez problemu regulować korekcję soczewek już na poziomie zastygania materiału, bez konieczności znacznej jego obróbki.

Jeśli ta technologia weszłaby do świata profesjonalnych obiektywów fotograficznych, mielibyśmy do czynienia z prawdziwym przełomem. Optyka stałaby się nie tylko tańsza, ale również lżejsza, co z pewnością ucieszyłoby wielu fotografów.

  • Slider item
[1/1]

[h4]Wybierz najlepszą technologię roku i wygraj 5 tys. złotych!Wejdź na [url=https://imperatory.wp.pl/strona-glowna]imperatory.wp.pl[/url] i zagłosuj.[/h4]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)