Czy stary obiektyw z projektora może dać dobry obraz? Mathieu Stern pokazuje, że tak!

Czy stary obiektyw z projektora może dać dobry obraz? Mathieu Stern pokazuje, że tak!

Czy stary obiektyw z projektora może dać dobry obraz? Mathieu Stern pokazuje, że tak!
Źródło zdjęć: © © [Mathieu Stern](https://www.mathieustern.com/blog/2019/1/22/usingacheapslideprojectorlensforportraitsamazingbokeh)
Marcin Watemborski
25.01.2019 13:24, aktualizacja: 26.07.2022 15:58

Mathieu Stern kocha stare i nietypowe obiektywy. Tym razem wziął na warsztat stary obiektyw z projektora Rollei 90 mm f/2.4 MC, który okazał się był całkiem niezłym narzędziem. Na dodatek kosztował w przeliczeniu koło 20 złotych!

Pierwotnie obiektyw Rollei 90 mm f/2.4 MC stosowany był w projektorach do przezroczy o rozmiarze 35 mm. Mathieu poszedł na wyprzedaż ogrodową i znalazł tam to szkło, ale bez projektora. Zapłacił za nie zaledwie około 20 złotych i zdecydowanie był to całkiem dobry zakup!

Using a cheap Slide Projector Lens for Portraits (Amazing bokeh)

Obiektyw nie ma zmiennej przysłony, ale f/2.4 zapewni rozmyte tło. Tym bardziej patrząc na ogniskową, którą jest 90 mm – może nieźle sprawdzić się przy portrecie. Mathieu zamontował szkło w pierścieniu pośrednim z gwintem M52, dzięki czemu mógł w miarę normalnie łapać ostrość a na końcu dokręcił przejściówkę na inny gwint. Adaptery M42 na bagnet Sony E są popularne, więc podłączenie zabytkowego obiektywu do współczesnego korpusu Sony A7 III było dziecinnie proste.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]

Po zdjęciach widać, że obiektyw jest bardzo ostry, a kontrasty są przyjemne. Za tę cenę to naprawdę świetne znalezisko. Trzeba zwrócić uwagę na charakter rozmycia, który ciekawie wychodzi na zdjęciu z drzewami w tle. Wygląda trochę jak poruszenie.

Zobacz też: Wzdłuż Ściany Wschodniej - wyprawa z północy na południe Polski na pokładzie Škody Kodiaq 4x4
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)