Czy technologia podwójnego aparatu zmieni rynek smartfonów fotograficznych?

Czy technologia podwójnego aparatu zmieni rynek smartfonów fotograficznych?
Źródło zdjęć: © © CNET / [YouTube](https://www.youtube.com/watch?v=B0vLu9eLE)
Marcin Watemborski

25.02.2016 09:53, aktual.: 25.02.2016 10:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Plotki, plotkami, ale to naprawdę się dzieje. Zapewne już niedługo będziemy mogli się przekonać jak w praktyce sprawdzą się podwójne aparaty w smartfonach innych firm niż LG. Póki co – zobaczcie prezentację samej technologii wytłumaczoną na konkretnym przykładzie.

Obecnie jedyną firmą, która wprowadziła technologię podwójnego aparatu w smartfonie jest LG, w modelu G5. Niedawno dzieliliśmy się z wami pogłoskami o tym, że iPhone 7, nie zamierza odstawać od tworzącego się trendu.

Dual-camera tech wants to be the future of smartphone zoom

Jeśli chcecie zobaczyć, na czym polega technologia dual-cam – obejrzyjcie powyższy 2-minutowy filmik. Jest to demonstracja tego, co przedstawiła firma Corephotonics podczas Mobile World Congress 2016 w Barcelonie.

Corephotonics informuje, że technologia podwójnych aparatów daje możliwość pięciokrotnego zbliżenia optycznego z zachowaniem wysokiej jakości obrazu oraz przede wszystkim ostrości. Zdecydowanie lepiej wygląda to niż przy użyciu obecnych zoomów w telefonach.

Problem, przed którym stanęli inżynierowie, polegał na stworzeniu układu, który będzie nieruchomy. Technologia zaprezentowana przez firmę polega na wykorzystaniu dwóch obiektywów o różnych ogniskowych – krótkiej i długiej. Za pomocą specjalnego oprogramowania obraz z obu aparatów jest łączony w jeden, co pozwala na stworzenie przybliżonego obrazu w wysokiej jakości.

Porównanie ostrości ze smartfona z jednym aparatem (po lewej) oraz z dwoma (po prawej). Nowa technologia zdecydowanie poprawia jakość obrazu.
Porównanie ostrości ze smartfona z jednym aparatem (po lewej) oraz z dwoma (po prawej). Nowa technologia zdecydowanie poprawia jakość obrazu.© © CNET / [YouTube](https://www.youtube.com/watch?v=B0vLu9eLE)

Zaletami tej technologii jest lepsza rozdzielczość obrazu, mniejsze szumy przy słabym świetle, szersza rozpiętość tonalna oraz możliwość gry głębią ostrości.

Jak myślicie – czy nowy iPhone 7 rzeczywiście będzie miał dwa aparaty? Jeśli tak, to czekamy na odpowiedzi konkurentów. Rok 2016 zapowiada się bardzo interesująco jeśli chodzi o rynek smartfonów fotograficznych.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)