Czy technologia podwójnego aparatu zmieni rynek smartfonów fotograficznych?

Czy technologia podwójnego aparatu zmieni rynek smartfonów fotograficznych?

Czy technologia podwójnego aparatu zmieni rynek smartfonów fotograficznych?
Źródło zdjęć: © © CNET / [YouTube](https://www.youtube.com/watch?v=B0vLu9eLE)
Marcin Watemborski
25.02.2016 09:53, aktualizacja: 25.02.2016 10:53

Plotki, plotkami, ale to naprawdę się dzieje. Zapewne już niedługo będziemy mogli się przekonać jak w praktyce sprawdzą się podwójne aparaty w smartfonach innych firm niż LG. Póki co – zobaczcie prezentację samej technologii wytłumaczoną na konkretnym przykładzie.

Obecnie jedyną firmą, która wprowadziła technologię podwójnego aparatu w smartfonie jest LG, w modelu G5. Niedawno dzieliliśmy się z wami pogłoskami o tym, że iPhone 7, nie zamierza odstawać od tworzącego się trendu.

Dual-camera tech wants to be the future of smartphone zoom

Jeśli chcecie zobaczyć, na czym polega technologia dual-cam – obejrzyjcie powyższy 2-minutowy filmik. Jest to demonstracja tego, co przedstawiła firma Corephotonics podczas Mobile World Congress 2016 w Barcelonie.

Corephotonics informuje, że technologia podwójnych aparatów daje możliwość pięciokrotnego zbliżenia optycznego z zachowaniem wysokiej jakości obrazu oraz przede wszystkim ostrości. Zdecydowanie lepiej wygląda to niż przy użyciu obecnych zoomów w telefonach.

Problem, przed którym stanęli inżynierowie, polegał na stworzeniu układu, który będzie nieruchomy. Technologia zaprezentowana przez firmę polega na wykorzystaniu dwóch obiektywów o różnych ogniskowych – krótkiej i długiej. Za pomocą specjalnego oprogramowania obraz z obu aparatów jest łączony w jeden, co pozwala na stworzenie przybliżonego obrazu w wysokiej jakości.

Porównanie ostrości ze smartfona z jednym aparatem (po lewej) oraz z dwoma (po prawej). Nowa technologia zdecydowanie poprawia jakość obrazu.
Porównanie ostrości ze smartfona z jednym aparatem (po lewej) oraz z dwoma (po prawej). Nowa technologia zdecydowanie poprawia jakość obrazu.© © CNET / [YouTube](https://www.youtube.com/watch?v=B0vLu9eLE)

Zaletami tej technologii jest lepsza rozdzielczość obrazu, mniejsze szumy przy słabym świetle, szersza rozpiętość tonalna oraz możliwość gry głębią ostrości.

Jak myślicie – czy nowy iPhone 7 rzeczywiście będzie miał dwa aparaty? Jeśli tak, to czekamy na odpowiedzi konkurentów. Rok 2016 zapowiada się bardzo interesująco jeśli chodzi o rynek smartfonów fotograficznych.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)