Czy tydzień wystarczy, aby zostać zawodowym fotografem? [wideo]

Czy tydzień wystarczy, aby zostać zawodowym fotografem? [wideo]

Czy łatwo jest rozpoznać "tygodniowego profesjonalistę"?
Czy łatwo jest rozpoznać "tygodniowego profesjonalistę"?
Piotr Dopart
21.02.2012 10:00, aktualizacja: 26.07.2022 20:38

Czy komputerowca lubiącego fotografować "urocze zwierzęta" i nieznającego podstawowej terminologii można wyszkolić w tydzień, aby mógł udawać profesjonalistę? Kai Wong z serwisu DigitalRev postanowił to sprawdzić.

Eksperyment przeprowadzony przez załogę DR był bardzo prosty. Do współpracy zaproszono specjalistę ds. IT - Kwana, którego związki z fotografią ograniczały się jedynie do okazjonalnego strzelania małpką. Kwan został następnie poinstruowany w kwestii obsługi aparatu, podstawowych pojęć, a także oddano do jego dyspozycji studio fotograficzne i modelkę.

Zadanie Kwana było proste w założeniach: po tygodniu od rozpoczęcia szkolenia bohater miał wziąć udział w sesji fotograficznej wraz z drugim, tym razem profesjonalnym fotografem, a zdjęcia obu miały być porównane i ocenione przez Erika Wonga - jednego z najlepszych hongkońskich fotografów reklamowych.

Fake a Pro Photographer

Efekty eksperymentu? Porażka. Kwan nie był w stanie zapamiętać wszystkich zasad dobrego fotografowania i niezbędnych terminów, a jego zdjęcia pozwoliły na błyskawiczne zdemaskowanie. Eric Wong zwrócił uwagę przede wszystkim na kompozycję i proste błędy, m.in. w zakresie poprawnego ostrzenia.

Można by długo dyskutować na temat kompetencji dydaktycznych Kaia czy kwestii odpowiedniego zmotywowania Kwana do pracy nad warsztatem, jednak poza tym materiał idealnie ilustruje trafność tzw. Zasady Pareto, zwanej również Zasadą 80/20. Według tej teorii za 20% efektów odpowiada 80% poniesionych nakładów czasowych i/lub materialnych.

Innymi słowy, na 100% nakładów niezbędnych do perfekcyjnego opanowania danej dziedziny - w tym przypadku fotografii - wystarczy 20%, aby poznać podstawy. Pozostałe 80% jest więc różnicą pomiędzy profesjonalizmem a amatorstwem oraz pomiędzy wystarczającym a perfekcyjnym opanowaniem teorii i praktyki. Warto zatem pamiętać i o wynikach eksperymentu, i o Zasadzie Pareto następnym razem, gdy usłyszymy od nowo poznanej osoby, że też by chciała mieć tak łatwą pracę. (;

Źródło: PetaPixel

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)