Darktable 3.0: darmowy konkurent Lightrooma ma nowy interfejs

Darktable 3.0: darmowy konkurent Lightrooma ma nowy interfejs

Darktable 3.0: darmowy konkurent Lightrooma ma nowy interfejs
Anna Rymsza
06.11.2019 10:13, aktualizacja: 26.07.2022 15:32

Darktable to najlepszy program dla fotografów, rozwijany na zasadach Open Source. Lada dzień zostanie wydany Darktable 3.0. Nowości można już sprawdzić w wersji testowej.

Darktable 3.0 został udostępniony w wersji testowej. To niemal ukończone wydanie, które będzie podstawą stabilnego programu. Wydanie Darktable 3.0 RC zbiegło się w czasie z konferencją Adobe MAX, podczas której zaprezentowany został Photoshop dla iPadów i kolejna wersja Adobe Lightroom CC.

Darktable 3.0 jasny lub ciemny

Darktable 3.0 wprowadzi między innymi nowy interfejs użytkownika. Na pierwszy rzut oka nie zauważysz różnicy, ale w ustawieniach programu znajdziesz możliwość zmiany motywu kolorystycznego. Do klasycznego, ciemnego dołączy czarny i kilka jaśniejszych stylów okien. Ponadto zmienił się widok osi czasu przy przeglądaniu zdjęć. Dzięki optymalizacji wyświetlania obsługa Darktable 3.0 na ekranach 4K i 5K jest wygodniejsza niż Darktable 2.6.

Menu wyboru kolorów interfejsu Darktable 3.0
Menu wyboru kolorów interfejsu Darktable 3.0

Po latach Darktable w końcu zerwał z Picasą. Usługa Google została oficjalnie uśmiercona w 2016 roku i zastąpiona przez Zdjęcia Google. Darktable 3.0 dostał moduł pozwalający na synchronizację zdjęć z Google Photos.

Ponadto Darktable 3.0 wprowadził zmiany w zarządzaniu zdjęciami. Wszelkie wprowadzone modyfikacje etykiet, oznaczeń, ocen i metadanych można wycofać, korzystając ze standardowego skrótu. Operacje te są traktowane tak samo, jak historia zmian wprowadzonych na zdjęciach.

Darktable 3.0 zawiera nowości w module usuwania szumu, nowy moduł transformacji 3D Lut, nowy histogram, krzywe RGB, poziomy RGB i wiele innych, drobnych zmian. Na pewno zauważysz też, że wiele modułów działa szybciej w Darktable 3.0 niż w Darktable 2.6.

Skąd ściągnąć Darktable?

Darktable jest dostępny za darmo. Możesz go używać na Macu, Windowsie i Linuxie. Wersję testową Darktable 3.0 i kod źródłowy programu znajdziesz na GitHubie. Jeśli korzystając z programu znajdziesz błędy, możesz je zgłosić deweloperom w tym samym miejscu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)