Darmowy digiKam 6.0 pozwala katalogować filmy

digiKam, relatywnie proste, otwarte narzędzie do katalogowania i edycji zdjęć, zostało wydany w wersji 6.0 po dwóch latach prac. Nowa wersja zyskała między innymi obsługę nowych aparatów i wiele poprawek, ale najważniejszą nowością jest możliwość zarządzania nie tylko zdjęciami, ale i filmami. Pliki wideo z aparatów cyfrowych będą traktowane identycznie jak zdjęcia w naszych zbiorach.

Darmowy digiKam 6.0 pozwala katalogować filmy
Anna Rymsza

digiKam i filmy

Możliwość pracy z filmami w programie digiKam była jedną z funkcji, na które czekało wielu użytkowników – w końcu aparat cyfrowy bardzo często pełni także funkcję kamery. Obsługa filmów jest możliwa dzięki zastosowaniu odpowiedniej biblioteki, która radzi sobie z metadanymi plików wideo i jest w stanie zapełnić nimi bazę programu digiKam. Pierwszym kandydatem była Exifv2, ale okazała się zbyt niestabilna. digiKam 6.0 korzysta więc z popularnego narzędzia do dekodowania filmów ffmpeg, które działa dostatecznie szybko, a przy tym daje się wygodnie wykorzystać w innych programach. Efekty są bardzo dobre.

Widok miniatur filmów w digiKam 6.0
Widok miniatur filmów w digiKam 6.0

Biblioteka ffmpeg tworzy także miniatury dla filmów i nie generuje zbędnych opóźnień, dzięki czemu praca z filmami nie różni się zbytnio od przeglądania zdjęć. Filmy z biblioteki można też oglądać w digiKamie, a wyszukiwarka doskonale radzi sobie z metadanymi wideo. Możemy mieć problemy z przewijaniem, ale programiści już nad tym pracują.

Eksport na Pinterest, OneDrive, i Box

DigiKam 6.0 umożliwia korzystanie z importu i eksportu zdjęć, podglądu metadanych i kilku innych głównych narzędzi w dowolnym miejscu interfejsu programu. Funkcje te są dostępne zarówno w przeglądarce LightTable, jak i w module edycji i Showfoto służącym do podglądu zdjęć. Przy publikacji i udostępnianiu zdjęć w sieci można skorzystać ze wbudowanej integracji z usługami Pinterest, OneDrive i Box. Do logowania wykorzystany jest OAuth, można więc używać konta Google, Facebooka i innych.

Metadane i różne formaty plików w digiKam
Metadane i różne formaty plików w digiKam

Nowe aparaty

Silnik dekodujący zdjęcia w programie digiKam zyskał oczywiście obsługę plików RAW z kilkudziesięciu nowych modeli aparatów. Na długiej liście znalazły się między innymi najnowsze iPhone'y 8 i iPhone X, najnowsze smartfony Huawei i LG. Ponadto digiKam otworzy pliki z kamer BlackMagic URSA, dronów DJI, aparatów Sony A7R III i A9, Nikon D850, najnowszych PowerShotów Canona i wielu innych. Pełna lista obsługiwanych aparatów liczy już dobrze ponad tysiąc pozycji.

digiKam jest darmowy

Program digiKam jest dostępny za darmo dla różnych systemów operacyjnych. Z moich obserwacji wynika, że najlepiej zoptymalizowany jest w wersji dla Linuxa i na tym systemie będzie działał najszybciej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by przetestować go na Windowsie i macOS.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
newsyblogiporadniki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)