Darmowy RawTherapee 5.5 z usuwaniem mgły i nowymi narzędziami
20.12.2018 12:30, aktual.: 26.07.2022 16:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
RawTherapee, darmowy i otwartoźródłowy program do konwersji plików RAW z aparatów cyfrowych, został wydany w wersji 5.5. Do gamy narzędzi do korekcji zdjęć dołączyło znane z Lightrooma czy DxO PhotoLab usuwanie mgły. Ponadto w RawTherapee 5.5 możemy skorzystać z zupełnie nowego narzędzia światła/cienie i wygodniejszej krzywej.
Nowe krzywe, zmiana barw i inne narzędzia
Narzędzie usuwające mgłę nie różni się znacząco od tego, co znajdziemy w innych programach do obróbki zdjęć. RawTherapee pozwala ustalić intensywność efektu oraz głębię, na jakiej ma zostać nałożony. W razie problemów można włączyć widok maski głębi.
Spore zmiany zostały wprowadzone w sposobie korzystania z narzędzi wyostrzania, ustawiania kontrastu lokalnego i demozaikowania. Korzystając z nowej maski, bazującej na ostrości krawędzi, można podzielić obraz na obszary z większą ilością detali i gładkie. Na tej podstawie można stosować różne algorytmy, bardziej odpowiednie dla konkretnego fragmentu zdjęcia. Można na przykład wyostrzyć tylko fragmenty na pierwszym planie, a rozmyte tło zostawić nietknięte. Podczas modyfikowania barw zdjęcia można skorzystać z nowego narzędzia siatki, pozwalającego łatwo wybrać kolory dla świateł i cieni na obrazie, albo stosować maski.
W nowej wersji RawTherapee użytkownik może zdefiniować własną przestrzeń barw oraz zdecydować, czy barwy wychodzące poza gamut zostaną przycięte. Warto też zwrócić uwagę na inna możliwość zmiany prezentacji danych na histogramie. Doskonale sprawdzają się też nowe krzywe. Poza tradycyjnym zachowaniem punktów można skorzystać także z trybu elastycznego, w którym zmiana w jednym z punktów nie ma wpływu na pozostałe. Ponadto poprawione zostało narzędzie do usuwania aberracji chromatycznych i teraz można wykonać kilka iteracji tego zabiegu.
Zmiany w obsłudze sprzętu
RawTherapee 5.5 wprowadza także filtr usuwający charakterystyczne paski ze zdjęć zrobionych aparatami z PDAF (Phase Detection Autofocus) firmy Sony, konkretnie w modelach Sony DSC-RX1RM2, Sony ILCE-6000, Sony ILCE-6300, Sony ILCE-6500, Sony ILCE-7M3, Sony ILCE-7RM2, Sony ILCE-7RM3 i Sony ILCE-9. Pojawił się także filtr niwelujący niedoskonałości wynikające ze zbyt agresywnego usuwania tego efektu w nowych bezlusterkowcach Nikona (Nikon Z 6 i Nikon Z 7).
RawTherapee obsługuje większość formatów plików RAW, w tym z aparatów Sony i Pentaxa z funkcją Pixel Shift, Canona z systemem ustawiania ostrości Dual-Pixel oraz model z matrycami Foveon i X-Trans. Od wersji 5.4 programu poprawiona została obsługa formatów mRaw Canona, dodana została zaś obsługa plików kodowanych algorytmami Blackmagic i Canon Magic Lantern lj92. Jeśli pliki RAW z twojego aparatu nie są obsługiwane (nie są otwierane, podgląd jest czarny lub nieprawidłowo zabarwiony) możesz pomóc twórcom i wysłać im kilka próbek przez stronę raw.pixls.us/. Pomożesz w ten sposób nie tylko RawTherapee, ale też wielu innym otwartym programom dla fotografów.
Skąd pobrać?
RawTherapee jest dostępny za darmo, także w postaci kodu źródłowego do samodzielnej kompilacji. Skompilowane wydania, gotowe do instalacji, można pobrać dla Windowsa i macOS-a. Wersję dla Linuxa można znaleźć w repozytoriach konkretnych dystrybucji.
[h4][url=https://slack-redir.net/link?url=https%3A%2F%2Fwww.research.net%2Fr%2FKT98DX9] Interesujesz się technologiami? Opowiedz nam o tym?[/url][/h4]