David Attenborough na Instagramie. 94‑letni biolog zdobył ponad 2 miliony fanów

David Attenborough to jedna z kluczowych postaci w świecie ekologii - wybitny biolog, i popularyzator wiedzy przyrodniczej. Mimo że ma już 94 lata to zdecydował się teraz założyć konto na Instagramie, by jego słowa dotarły do jeszcze większego grona.

David Attenborough
David Attenborough
Źródło zdjęć: © fot. YouTube
Klaudia Stawska

25.09.2020 | aktual.: 26.07.2022 14:44

Sir David Attenborough dla tysięcy osób to jedna z najważniejszych postaci walczących o ratowanie naszej planety. 94-letni biolog, pisarz i podróżnik stał się głosem współczesnych 20- i 30-latków, którym zależy na promowaniu ekologii.

David Attenborough stał się symbolem na festiwalu w Glastonbury, a teraz zdecydował się dotrzeć do jeszcze większej liczby osób, zakładając konto na Instagramie. Udało mu się - zaledwie jeden post wystarczył, by Attenborough zyskał ponad 2,5 mln fanów. Jego przesłanie obejrzało w momencie pisania tego tekstu prawie 9 mln osób.

  • Postanowiłem zrobić ten ruch, eksplorując sposób komunikacji, który jest dla mnie zupełnie nowy, bo jak wszyscy wiemy, świat ma kłopoty. Kontynenty płoną, lodowce się topią, rafy koralowe umierają, ryby znikają z oceanów itd. Na szczęście wiemy, co z tym zrobić i właśnie dlatego pojawiłem się tutaj - opowiada w nagraniu i zapewnia, że w najbliższym czasie będzie udostępniać kolejne posty, w których opowie, co powinniśmy zrobić, by zapobiec katastrofie ekologicznej.

Kim jest David Attenborough?

Sir David Attenborough urodził się 8 maja 1926 roku w Londynie. Jego ojciec był wykładowcą na Uniwersytecie w Leicester, więc młody Attenborough praktycznie wychowywał się w środowisku akademickim.

Ukończył zoologię w Clare College na Uniwersytecie Cambridge i studia podyplomowe w dziedzinie antropologii. Dla stacji BBC stworzył cykl filmów przyrodniczych, ukazujących nieznane wcześniej fakty z życia zwierząt i roślin. Pracował nad nim od 1952 roku, ale wcześniej jeszcze redagował podręczniki przyrodnicze dla dzieci.

Jedną z najważniejszych serii telewizyjnych w jego karierze była seria "Życie na Ziemi", którą obejrzało ponad 500 mln widzów na całym świecie. W 1973 zrezygnował z pracy w telewizji i zajął się pisaniem i redagowaniem książek. W dalszym ciągu jednak realizował filmy przyrodnicze.

Od 2006 zaczął nagłaśniać problem globalnego ocieplenia i walczyć o zmianę podejścia do ekologii na całym świecie. Nakręcił również dokument "Can we save planet Earth?", a w 2018 za film dokumentalny "Blue Planet II" i w 2019 za "Naszą Planetę" otrzymał nagrody Emmy dla najlepszego narratora.

Wcześniej został również uhonorowany przez królową Elżbietę II, która w 1985 przyznała Attenboroughowi tytuł szlachecki za działalność naukową. Otrzymał również brytyjski Order Zasług oraz Nagrodę Lowella Thomasa.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)