Delfiny zagoniły żarłacza białego. Tego jeszcze nie widzieliśmy

Delfiny całą grupą odgoniły żarłacza białego.
Delfiny całą grupą odgoniły żarłacza białego.
Źródło zdjęć: © YouTube
Marcin Watemborski

12.10.2022 14:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niesamowity film został nagrany dronem w wodach południowej Afryki. Scena, którą zobaczycie wygląda naprawdę interesująco. Widać tam jak delfiny łączą się w pokaźną grupę i wściekle odganiają 3-metrowego żarłacza białego. Te zwierzęta doskonale wiedziały, co robią.

W wodach Afryki Południowej aż roi się od rekinów – zwłaszcza żarłaczy białych. Mimo tego, że ten gatunek jest stale atakowany przez krwiożercze orki, to wciąż jest ich sporo. Niestety zdarzają się wpadki rekinów i atakują ludzi. Przez to, choć głównie dzięki filmowi "Szczęki" Spielberga, żarłacze białe zyskały przydomek "ludojadów".

Okazuje się, że nie tylko orki traktują rekiny jak wrogów (a właściwie pożywienie), ale również delfiny potrafią zaatakować masywną rybę. Na filmie widać ławicę 15 delfinów, które nie tylko okrążyły rekina, ale również wyznaczyły mu dokładną trasę, którą ma płynąć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W chwili, gdy rekin wiedział, że nie ma szans z tyloma ssakami, wycofał się i odpłynął. Delfiny pokazały tu niesamowity instynkt stadny i udowodniły, że w grupie jest siła. Zwłaszcza, gdy trzeba było stawić czoła młodemu rekinowi. Warto dodać, że 3 metry jak na żarłacza białego to nie jest dużo. Samice tych ryb dorastają do ponad 5 metrów i ważą ponad 2,5 tony.

To nagranie pokazuje, że delfiny nie są jedynie potulnymi zwierzętami, które robią sztuczki, jak filmowy Flipper, ale potrafią być naprawdę agresywne. W przypadku, gdyby młody żarłacz się nie wycofał, mógłby zostać zaatakowany przez ławicę ssaków. Delfiny mają drobne, aczkolwiek ostre zęby. Przy takiej liczebności, rekin nie miałby większych szans.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)