Deszcz meteorów na filmie. 10‑sekundowy spektakl rozegrał się na oczach widzów
Meteory są powszechnie nazywane spadającymi gwiazdami. Od setek lat zjawisko świetlistych śladów na niebie fascynuje ludzi. Przesąd mówi o pomyśleniu życzenia, gdy zobaczymy spadającą gwiazdę. Obserwatorzy mogli poprosić o naprawdę sporo rzeczy, bo byli świadkami deszczu meteorów.
Deszcz meteorów to rzadkie zjawisko, które jest bardzo widowiskowe. Polega ono na tym, że w ziemską atmosferę wchodzi wiele meteorów w krótkim odstępie czasu. Widowisko, które Matka Natura zaserwowała na Hawajach, trwało jedynie 10 sekund i na szczęście udało się je zarejestrować na filmie.
Pierwszy przypadek deszczu meteorów został zauważony z 1997 roku. Od tamtego czasu zjawisko zaobserwowano jedynie kilka razy. Naukowcy tłumaczą, że występuje ono wtedy, gdy meteoroid wchodząc w ziemską atmosferę rozpada się na kilka-kilkanaście mniejszych. Badanie deszczów jest istotne ze względu na lepsze poznanie struktur meteoroidów i ich kruchości. Oczywiście jeśli kompletnie spalą się one w atmosferze, nie ma czego sprawdzać.
An Outburst Meteor Event Captured by Subaru-Asahi Star CAM: 2021-07-14, 13:58:20 UTC
Obserwatorium na wulkanie Mauna Kea jest bardzo istotne ze względu na swoje położenie u możliwość rejestrowania zjawisk astronomicznych bez zanieczyszczenia świetlnego pochodzącego od dużych ośrodków miejskich. Oprócz tego, kamery podłączone do teleskopów są wyposażone w zaawansowane rozwiązania technologii obrazowania, co znacznie ułatwia obserwacje.
Za nagranie deszczu, który widzicie wyżej odpowiada kamera Subaru-Asahi Sky Camera, która transmituje na żywo obraz 24 godziny na dobę. Zjawisko wystąpiło podczas czatu na żywo z profesorem Junichi Watanabe, zastępcą dyrektora Japońskiego Narodowego Obserwatorium Astronomicznego (NAOJ).
[b]meteoroid[/b] - kawałki planet i innej materii, krążące w przestrzeni kosmicznej
[b]meteor[/b] - ślad świetlny po meteoroidzie, który wpadł w atmosferę ziemską
[b]meteoryt[/b] - pozostałość meteorytu, która spadła na ziemię
Uniwersytet Hawajski donosi, że podczas 10-sekundowego deszczu meteorów pojawiło się co najmniej 11 śladów świetlnych.