Deszcz meteorów na filmie. 10‑sekundowy spektakl rozegrał się na oczach widzów

Deszcz meteorów na filmie. 10-sekundowy spektakl rozegrał się na oczach widzów
Marcin Watemborski

08.08.2021 08:31, aktual.: 08.08.2021 10:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Meteory są powszechnie nazywane spadającymi gwiazdami. Od setek lat zjawisko świetlistych śladów na niebie fascynuje ludzi. Przesąd mówi o pomyśleniu życzenia, gdy zobaczymy spadającą gwiazdę. Obserwatorzy mogli poprosić o naprawdę sporo rzeczy, bo byli świadkami deszczu meteorów.

Deszcz meteorów to rzadkie zjawisko, które jest bardzo widowiskowe. Polega ono na tym, że w ziemską atmosferę wchodzi wiele meteorów w krótkim odstępie czasu. Widowisko, które Matka Natura zaserwowała na Hawajach, trwało jedynie 10 sekund i na szczęście udało się je zarejestrować na filmie.

Pierwszy przypadek deszczu meteorów został zauważony z 1997 roku. Od tamtego czasu zjawisko zaobserwowano jedynie kilka razy. Naukowcy tłumaczą, że występuje ono wtedy, gdy meteoroid wchodząc w ziemską atmosferę rozpada się na kilka-kilkanaście mniejszych. Badanie deszczów jest istotne ze względu na lepsze poznanie struktur meteoroidów i ich kruchości. Oczywiście jeśli kompletnie spalą się one w atmosferze, nie ma czego sprawdzać.

An Outburst Meteor Event Captured by Subaru-Asahi Star CAM: 2021-07-14, 13:58:20 UTC

Obserwatorium na wulkanie Mauna Kea jest bardzo istotne ze względu na swoje położenie u możliwość rejestrowania zjawisk astronomicznych bez zanieczyszczenia świetlnego pochodzącego od dużych ośrodków miejskich. Oprócz tego, kamery podłączone do teleskopów są wyposażone w zaawansowane rozwiązania technologii obrazowania, co znacznie ułatwia obserwacje.

Za nagranie deszczu, który widzicie wyżej odpowiada kamera Subaru-Asahi Sky Camera, która transmituje na żywo obraz 24 godziny na dobę. Zjawisko wystąpiło podczas czatu na żywo z profesorem Junichi Watanabe, zastępcą dyrektora Japońskiego Narodowego Obserwatorium Astronomicznego (NAOJ).

[b]meteoroid[/b] - kawałki planet i innej materii, krążące w przestrzeni kosmicznej

[b]meteor[/b] - ślad świetlny po meteoroidzie, który wpadł w atmosferę ziemską

[b]meteoryt[/b] - pozostałość meteorytu, która spadła na ziemię

Uniwersytet Hawajski donosi, że podczas 10-sekundowego deszczu meteorów pojawiło się co najmniej 11 śladów świetlnych.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)