Dirkon – czeski papierowy aparat otworkowy

Dirkon © tonechootero
Dirkon © tonechootero
Krzysztof Basel

24.07.2012 07:13, aktual.: 26.07.2022 20:29

Masz wakacje, siedzisz w domu i się nudzisz? Zabierz się do wycinania starego papierowego aparatu z czechosłowackiego magazynu "ABC", adresowanego do młodych techników i przyrodników.

Dirkon to papierowy aparat otworkowy, którego autorami są Martin Pilný, Mirek Kolář i Richard Vyškovský. Trzej Czesi opublikowali swój piękny projekt w 1979 r. we wspomnianym czechosłowackim magazynie dla majsterkowiczów. Przypuszczam, że było to pismo podobne do naszego „Młodego technika” - czy ktoś go jeszcze pamięta? ;) Aparat jest przeznaczony do pracy z filmem 35 mm.

Nazwa Dirkon to gra słowna – połączenie dwóch nazw: "dirk" (część czeskiego słowa "dirka", oznaczającego 'dziurkę', 'otwór') oraz "kon" (część nazwy marki "Nikon") - opisuje aparat autor stron pinhole.cz.

Nie mam żadnych znajomych za naszą południową granicą, sam bywam tam też rzadko, ale podobno Dirkon stał się tam kultowy, a archiwalne egzemplarze magazynu bardzo trudne do zdobycia. Nic dziwnego – projekt urzeka wzornictwem, dopracowaniem każdego szczegółu. Coś pięknego dla miłośników fotografii otworkowej.

Poza granicami Czech Dirkona przypomniała ekipa ThinkBlotMedia, przygotowując ten krótki film na jego temat. Architekt Way Wong składa w nim egzemplarz aparatu.

Niestety, w filmie na końcu wykorzystano zdjęcia z innego aparatu otworkowego, ale poniżej możecie zobaczyć kilka przykładowych klatek z Dirkona.

  • © Latente 囧 www.latente.it / Flickr CC
  • © ptijules / Flickr CC
  • © ptijules / Flickr CC
  • © ptijules / Flickr CC
  • © ptijules / Flickr CC
  • Dirkon © tonechootero
[1/6] © Latente 囧 www.latente.it / Flickr CC

Jeśli spodobał Ci się projekt Dirkona, to stąd możesz pobrać kopię do wydrukowania i złożenia. Powodzenia!

Źródło: ISO 1200

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)