Dla początkujących: Adobe Camera RAW, część 3
W kolejnej części zajmiemy się pozostałymi ustawieniami, jakie oferuje nam Adobe Camera RAW w zakładce podstawowej. W związku z małym zamieszaniem, chciałbym przyznać się do tego, że zapomniałem podać na podstawie której wersji Adobe Camera RAW jest robiony poradnik - mianowicie na podstawie wersji 4.6 z pakietu CS3.
Pierwszą część znajdziecie tutaj, drugą tutaj. A teraz dla przypomnienia - jak uruchomić Camera RAW? Wystarczy po prostu otworzyć plik typu RAW w Photoshopie, z pomocą jego menu Plik ? Otwórz... Jednak to nie jedyna metoda. Można skorzystać też z np. Adobe Bridge i z niego uruchamiać moduł Camera RAW (prawy klawisz na wybranym zdjęciu i kliknąć na Otwórz w Camera Raw...).
Będziemy operować tylko na opcjach dostępnych w zakładce Podstawowe paska z narzędziami:
Pamiętajcie, że jakich zmian byście nie narobili, zawsze można wrócić do tych początkowych klikając na Domyślne lub poprosić program do olanie wszelkich innych wcześniej poczynionych ustawień i nacisnąć Automatyczne aby sam spróbował dopasować najlepsze ustawienia.
Ekspozycja i Odtwarzanie działają razem bardzo dobrze i służą do ustawienia ogólnego naświetlenia kadru ze szczególnym naciskiem na regulację najjaśniejszych miejsc zdjęcia (ekspozycja) oraz ewentualnego ich odzyskiwania. Suwakiem z ekspozycją zmieniacie naświetlenie całego zdjęcia - podobnie jakbyście zmieniali naświetlenie w aparacie. Szczególną uwagę zwracajcie na światła (najjaśniejsze miejsca), które mogą utracić szczegóły. Skąd wiadomo, że osiągacie maksymalne wartości? Wystarczy wcisnąć Alt podczas przesuwania suwaka - wszystkie kolorowe plamy oznaczają miejsca, gdzie nastąpiło odcięcie w jednym, dwóch lub wszystkich kanałach. W tym ostatnim przypadku miejsca będą zupełnie białe.
Suwakiem Odtwarzanie natomiast próbujecie odzyskiwać szczegóły w miejscach prześwietlonych, tych najjaśniejszych, które zostały utracone gdy przesuwaliście suwak ekspozycji.
Suwak Wypełnij światło działa podobnie jak Odtwarzanie ale dotyczy ciemnych i niedoświetlonych partii zdjęcia. Jeśli przesuniecie go w prawo, wszystkie (prócz pełnej czerni) ciemne miejsca zostaną rozjaśnione.
Czarne, to suwak który dorzuca do ciemnych partii jeszcze więcej czerni i rozszerza obszary z czernią. Przeważnie powoduje to zwiększenie kontrastu (różnicy między jasnymi, a ciemnymi partiami obrazu).
Jasność reguluje ogólną jasność zdjęcia, szczególnie we wszystkich miejscach ze średnimi wartościami.
Kontrast reguluje różnicę pomiędzy jasnymi i ciemnymi miejscami na zdjęciu, a dokładnie wszystkie od średnich do bardzo jasnych stają się jeszcze bardziej jasne, a wszystkie od średnich do bardzo ciemnych stają się jeszcze bardziej ciemne.