Dla początkujących: metody na efektowne pokazanie ruchu
Zamrozić czy rozmyć? 1/1000 czy 1/5 sekundy? Ze statywem czy bez? Stosując odpowiedni czas naświetlania możemy w ciekawy sposób ukazać szybkiego biegacza, mknący pociąg, ale też powolnie płynącą rzekę czy dostojnie sunące po niebie chmury. W tym poradniku pokazujemy w prosty sposób jak efektownie eksponować ruch na fotografii.
13.12.2008 | aktual.: 02.08.2022 10:38
Zamrozić czy rozmyć? 1/1000 czy 1/5 sekundy? Ze statywem czy bez? Stosując odpowiedni czas naświetlania możemy w ciekawy sposób ukazać szybkiego biegacza, mknący pociąg, ale też powolnie płynącą rzekę czy dostojnie sunące po niebie chmury. W tym poradniku pokazujemy w prosty sposób jak efektownie eksponować ruch na fotografii.
- Obiekt ostry, tło rozmyte
Jak widać na zdjęciu powyżej ? poruszający się obiekt, czyli rowerzysta, jest ostry. Natomiast otaczające go tło zostało rozmyte. Aby uzyskać taki efekt trzeba ustawić długi czas naświetlania. Tego typu zdjęcia zazwyczaj wykonuje się ?z ręki?. Ustawiając ostrość na rowerzyście poruszamy aparatem za fotografowanym obiektem. To nie łatwa sztuka i trzeba na początku sporo ćwiczyć. Ale warto, bo uzyskujemy potem wyjątkowo ciekawe efekty, jak np. zdjęcie otwierające ten tekst.
- **Ostre tło, rozmyty obiekt **
Stosując tę metodę dajemy jasno do zrozumienia odbiorcy, ze nasz poruszający się obiekt jest bardzo szybki. Jak można uzyskać taki efekt? Potrzebny będzie statyw, inne oparcie lub bardzo ?stabilna ręka?. Tutaj również ustawiamy długi czas naświetlania. Dzięki tym dwóm czynnikom nasz obiekt będzie zupełnie rozmyty, a otaczające go tło ostre.
Okazuje się, że w ten sposób nie jest zarezerwowany tylko do pokazywania szybkich biegaczy, samochodów czy pociągu. To świetna metoda ukazania bardzo powoli płynącej wody czy chmur. Zima sprzyja takim krajobrazom. A zatem zamiast siedzieć w domu pod kocem weźmy aparat ze statywem i ruszajmy w teren!
- Zamrożenie ruchu
Zamrażając cały kadr pokazujemy ruch złapany w bardzo krótkiej chwili, co może zaowocować niesamowitym ujęciem. Aby uchwycić w miejscu szybko poruszający się obiekt musimy ustawić krótki czas, np. 1/500 czy 1/1000. Możemy skorzystać z tak krótkich czasów zazwyczaj tylko, jeśli fotografujemy w naprawdę dobrych warunkach oświetleniowych.
- Całkowite rozmycie
Ustawiamy czas otwarcie migawki w aparacie i fotografujemy. Jak bardzo rozmyjemy całe zdjęcie zależy tylko od nas. Moim zdaniem nie należy przesadzać, ale z drugiej strony można wykorzystywać ten efekt do artystycznych celów.
- Ustawienia
W żadnej z podanych metod nie napisałem dokładnie jakie czasy należy stosować. Wszystko dlatego, że nie ma konkretnych wytycznych w tej kwestii. Wszystko zależy od sytuacji ? z jaką prędkością porusza się nasz obiekt, w jakiej odległości jest od nas i jak bardzo chcemy wyeksponować ruch na zdjęciu.
Wykorzystując efekt rozmycia często mogą nam wyjść prześwietlone zdjęcia. Długie czas naświetlania temu bardzo sprzyjają, szczególnie w słoneczne dni. Ale i na to jest sposób. Jak pisałem w poradniku dotyczącym korzystania z przysłony: ?Przysłona w obiektywie decyduje o tym, ile światła wpadnie do naszego aparatu podczas wykonywania zdjęcia. A konkretnie na naszą matrycę lub film?. A zatem zwiększając wartość przysłony sprawiamy, że zdjęcie nie będzie takie jasne.
Druga metoda to obniżenie czułości ISO. Więcej na temat ustawiania czułości możecie przeczytać w tym poradniku.
Źródło: Zdjęcia: Pixel Addict • sharpneil • stop.down • jurvetson • Mariano Kamp • Amnemona • striatic • atomicpuppy68 • E01