Dlaczego robisz kiepskie zdjęcia?
Zastanawiasz się czasem, dlaczego twoje zdjęcia nie są tak dobre, jak innych? Czy to kwestia sprzętu, okoliczności, a może urody modela? Powód jest jeszcze bardziej prozaiczny.
19.06.2019 | aktual.: 26.07.2022 15:45
"Jesteś do niczego"
Znam bardzo dobrze to uczucie, gdy wydaje mi się, że nie jestem wystarczająco dobrym fotografem. Czasem taka myśl pojawia się już w trakcie robienia zdjęć, innym razem przy selekcji. Problem polega na tym, że… to tylko moja opinia. Widzę to zarówno u siebie, jak i u znajomych artystów. Wkładamy bardzo dużo pracy i wysiłku w rozwój swoich umiejętności, żeby na koniec potraktować siebie jak najgorszego wroga.
Zawsze w takich momentach staram się zastanowić, czy tak samo krytyczna, jak jestem wobec siebie, byłabym wobec bliskiego przyjaciela? Odpowiedź zawsze brzmi: nie. Postaraj się dostrzec pozytywy, doceń siebie za postęp, który powoli zachodzi i znaleźć rzeczy, na które musisz zwrócić większą uwagę w przyszłości. Może się okazać, że pochwalenie samego siebie będzie najtrudniejszym zadaniem na twojej ścieżce rozwoju.
"Porównywanie się jest złodziejem radości"
Oglądasz piękne zdjęcia na portalach typu Pinterest czy Tumblr i zastanawiasz się: "Co robię nie tak?" Prawdopodobnie nic. Po prostu porównujesz się z kimś, kto jest na innym etapie rozwoju. Dużą ulgę przyniosło mi zobaczenie surowego materiału bardzo dobrej fotografki. Ku mojemu zdziwieniu jej także zdarzyło się zrobić nieostre lub nie do końca poprawnie naświetlone zdjęcie. Czy to znaczy, że jest kiepskim fotografem? Absolutnie nie.
Jeśli marzy ci się zostanie drugim Richardem Avedonem, to zamiast porównywać się do jego największych dzieł, pomyśl o tym, jak zaczynał. Styl to coś, co ewoluuje, a na drodze do wyjątkowości nie obędzie się bez potknięć.
Więcej sprzętu niż talentu
Przeczytałeś instrukcję obsługi swojego aparatu? Lampy? Obiektywu? Ile przejrzałeś tutoriali i ile zdjęć zrobiłeś na próbę, zanim zabrałeś się za realizację dużych projektów? Daleka jestem od stwierdzenia, że to, czym fotografujesz ma drugorzędny wpływ na jakość twoich zdjęć. Zamiast jednak snuć marzenia na temat tego, jakie zdjęcia zrobisz, gdy już będziesz miał aparat x, obiektyw z i tonę dodatkowego sprzętu, zastanów się, ile możesz wycisnąć z tego, który już masz. Czy na pewno poznałeś wszystkie jego funkcje?
Cierpliwość popłaca
Daj sobie szansę na zyskanie opinii dobrego fotografa we własnych oczach. Bardziej niż lajki i komentarze na portalach społecznościowych liczy się to, czy ty jesteś z siebie zadowolony.