Długość ma znaczenie! Oto, jak przez ogniskową można zakłamać rzeczywistość

Długość ma znaczenie! Oto, jak przez ogniskową można zakłamać rzeczywistość

Długość ma znaczenie! Oto, jak przez ogniskową można zakłamać rzeczywistość
Źródło zdjęć: © © Ritzau Scanpix
Marcin Watemborski
06.05.2020 11:52, aktualizacja: 26.07.2022 14:54

Temat pokazywania kolejek i dystansowania społecznego w dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 jest bardzo popularny wśród fotografów prasowych. Na przykładzie dwóch materiałów z tego samego miejsca można zrozumieć, jak przez użycie odpowiedniego obiektywu i perspektywy można stworzyć nieprawdziwą narrację.

Jedna z duńskich agencji prasowych – Ritzau Scanpix – zleciła dwóm swoim fotografom wykonanie relacji z jednego miejsca. Ich celem było udowodnienie, jak za sprawą zdjęć łatwo jest stworzyć fake newsy. Fotografowie wykorzystali dwa zabiegi do stworzenia narracji – perspektywę oraz kompresję obiektywu. Ta druga cecha związana jest z długością ogniskowej – im więcej mm ma obiektyw, tym przedmioty na drugim i kolejnym planie wydają się być bliżej.

Za realizację zdjęć odpowiadali: Philip Davali oraz Olafur Steinar Rye Gestsso. Powodem wykonania przez nich obu serii były dyskusje na temat zdjęć krążących po internecie, które pokazują, że ludzie nie dbają o zasady społecznego dystansowania, a w rzeczywistości jest inaczej. Wykorzystanie odpowiedniego obiektywu i znalezienie perspektywy odpowiadającej wyimaginowanej narracji fotografa sprzyja tworzeniu nieprawdziwych informacji, które później są powielane z fatalnym skutkiem. W końcu nie potrzebujemy teraz akcji dezinformacyjnych.

Inna perspektywa na sytuację ze zdjęcia głównego.
Inna perspektywa na sytuację ze zdjęcia głównego.

Trafiając na różne materiały w mediach społecznościowych oraz na portalach informacyjnych trzeba się zastanowić, mimo tego, że nasz mózg przez swoje naturalne postrzeganie perspektywy mówi nam coś innego, niż naprawdę widzimy. Jeśli chodzi o wykorzystanie obiektywów szerokokątnych – ze względu na krótką ogniskową i szerokie pole widzenia zobaczymy dzięki nim więcej przestrzeni i lepsze osadzenie tematu zdjęcia w otoczeniu. Natomiast z obiektywami długoogniskowymi (teleobiektywami) jest inaczej – dzięki nim niejako spłaszczamy perspektywę, obiekty będące od siebie w rzeczywistości dalej, na zdjęciu wydają się ze sobą sąsiadować. Na dodatek nie widzimy dużo tła i nie potrafimy w ten sposób zidentyfikować zaistniałej sytuacji.

Z punktu widzenia fotografa prasowego, moralnym by było wybieranie ogniskowej, która pozwoli na wierne odwzorowanie tego, co się dzieje – przykładowo 35 lub 50 mm. Dodatkowo otrzymując wysokość fotografowania zgodną mniej więcej z wysokością oczu fotografowanych osób, obraz będzie wyglądał bardziej naturalnie. Być może nudniej, ale prawdziwiej. Robiąc zdjęcia w ten sposób, fotograf będzie mógł wiernie oddać zastaną sytuację, co sprzyja obiektywności dziennikarskiej, a nie kreowaniu nieprawdziwej narracji.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/8]

Każdy z nas przeglądając prasę, musi być świadomy możliwości manipulacji obrazem. Powyższe zdjęcia doskonale pokazują, jak ważne jest dobranie odpowiedniego obiektywu oraz perspektywy. W ten sposób możemy z pustego miejsca zrobić tłum albo pokazać (w tym przypadku) fałszywy obraz zasad dystansowania społecznego.

COVID-19 - Środki bezpieczeństwa

W obliczu zagrożenia, jakie niesie [b]koronawirus COVID-19[/b], warto uświadomić sobie, czym są odpowiednie środki bezpieczeństwa, a czym objawy nieuzasadnionej paniki. Środkami bezpieczeństwa są: [b]częste mycie rąk, unikanie zgromadzeń, higiena kaszlu i kichania, czyli zasłanianie ust chusteczką lub łokciem, tak aby kropelki śliny nie zostały na dłoni[/b]. Objawem paniki jest natomiast wykupowanie zapasów maseczek, co powoduje, że są one trudno dostępne dla personelu medycznego, który faktycznie ich potrzebuje.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)