DPRSplit pomoże wyciągnąć większą rozpiętość tonalną z Canona EOS 5D Mark IV

DPRSplit pomoże wyciągnąć większą rozpiętość tonalną z Canona EOS 5D Mark IV

DPRSplit pomoże wyciągnąć większą rozpiętość tonalną z Canona EOS 5D Mark IV
Źródło zdjęć: © © KB
Marcin Falana
14.02.2018 12:26, aktualizacja: 26.07.2022 18:08

Jeżeli chcecie poprawić dynamikę swojego Canona EOS 5D Mark IV to jest na to prosta metoda, wystarczy ściągnąć aplikację DPRSplit i rozdzielić dwa zaszyfrowane zdjęcia z surowego pliku, wykonanego w technologii Dual Pixel RAW.

RawDigger i FastRawViewer wypuściły wersję beta aplikacji o nazwie DPRSplit, zaprojektowanej do aparatu Canon EOS 5D Mark IV. Dzięki DPRSplit, fotografowie mogą wgrać plik RAW z Canona 5D IV, a następnie wyodrębnić z niego drugi obraz. Ta funkcjonalność działa tylko przy aktywowanej funkcji Dual Pixel RAW.

Piksele w sensorach Dual Pixel mają konstrukcję składającą się podwójnych fotodiod. Dzięki takiej konstrukcji matryca może odbierać sygnały A i B oraz wykrywać wszelkie różnice fazowe pomiędzy tymi dwoma sygnałami, umożliwiając tym samym ustawianie ostrości w ramach systemu Dual Pixel AF. Podczas fotografowania w trybie Dual Pixel RAW, pojedynczy plik RAW zapisuje dwa obrazy. Jeden składa się z połączonych danych zdjęcia A + B, natomiast drugi tylko z danych, zaczerpniętych z obrazu A.

Fotografowie korzystają z technologii Dual Pixel RAW już w aplikacji Canon Digital Photo Professional, która pozwala na mikroregulację ostrości, zmianę rozmycia tła, czy redukcję gostingu. Jednak oprogramowanie Canona nie pozwala na wyciągniecie obu zdjęć z pliku CR2, co natomiast umożliwia DPRSplit.

Obraz

Dzięki tej aplikacji fotografowie będą mieli dostęp do tej drugiej klatki, którą zarejestrował aparat. Ponieważ aparat wykonuje dwie ekspozycje o różnicy 1 EV, mamy szansę na poprawienie dynamiki tonalnej i wyciągnięcie szczegółów z cieni.

Zdjęcia są zapisywane w formacie DNG, więc można je dalej obrabiać mając do dyspozycji dwa zdjęcia z bracketingiem. Ponieważ obrazy są rejestrowane w tym samym momencie, są identyczne, no może poza minimalną paralaksą.

Aplikację DPRSplit beta 0.8 można ściągnąć za darmo na Windowsa oraz komputery Mac. Jak to z wersją beta mogą występować jakieś błędy, ale jestem bardzo ciekawy czy rzeczywiście dodatkowy plik będzie dawał więcej szczegółów i pozwoli na poszerzenie dynamiki.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)