Drony w służbie Ukrainy. Obrońcom pomagają nie tyko maszyny bojowe

Drony w służbie Ukrainy. Obrońcom pomagają nie tyko maszyny bojowe

Drony w służbie Ukrainy. Obrońcom pomagają nie tyko maszyny bojowe
Źródło zdjęć: © ©DJI/Materiały prasowe
Adam Gaafar
07.03.2022 11:58, aktualizacja: 26.07.2022 13:22

W drugim dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę resort obrony w Kijowie wystosował apel do obywateli o dostarczenie hobbystycznych dronów, które mogą pomóc w patrolowaniu i śledzeniu wrogich jednostek. Jak donoszą zagraniczne media, odezwa spotkała się z odpowiedzią nie tylko ze strony Ukraińców.

Jak informował przed kilkoma dniami serwis WP Tech, niezwykle skuteczne w zwalczaniu rosyjskich pojazdów okazały się tureckie drony bojowe Bayraktar TB2. W walce z najeźdźcą pomocne mogą być także hobbystyczne bezzałogowce, o czym jest przekonany resort obrony w Kijowie. Ukraińskie ministerstwo obrony napisało na Facebooku 25 lutego, że takie drony mogą być wykorzystane przez ukraińskie wojsko do monitorowania miast.

Według informacji podanych przez amerykańską stację ABC, jeden z przedsiębiorców, który prowadzi w Kijowie sklep detaliczny z dronami komercyjnymi, poinformował, że cały zapas około 300 produktów chińskiej firmy DJI został przekazany armii. Ukraińcy próbują też pozyskać bezzałogowe statki powietrzne od przyjaciół z innych państw.

– Dlaczego to robimy? Nie mamy innego wyboru. To nasza ziemia, nasz dom – powiedział cytowany przez ABC Denis Suszko, szef operacyjny firmy DroneUA z siedzibą w Kijowie, która przed wojną świadczyła usługi dla rolnictwa i firm energetycznych.

Zestaw komercyjnych dronów postanowili dostarczyć również trzej przyjaciele z Finlandii. 140 dronów wylądowało z nami w Polsce, teraz są w drodze do ukraińskiego wojska, aby pomóc w rozpoznaniu na ich pilną prośbęnapisał na Instagramie Henri Lindroos, jeden z pomysłodawców akcji. Sprzęt o wartości 52 tys. euro jest gotowy do wysłania na front niepodległego narodu, który walczy o swoje istnienie – dodał.

Chodzi o ważące 249 gramów drony DJI Mavic Mini. Sprzęt korzysta z matrycy CMOS 12 Mpix 1/2.3'', która pozwala na rejestrowanie obrazu w rozdzielczości 2720 x 1530 pikseli. Ekwiwalent ogniskowej obiektywu DJI Mavic Mini to 24 mm (z maksymalnym otwarciem przysłony f/2.8). Dron może latać na jednym ładowaniu nawet do pół godziny. DJI Mavic Mini posiada zasięg do 2000 m i może poruszać się z maksymalną prędkością 46 km/h.

Warto wspomnieć, że zbiórkę dronów dla Ukrainy prowadzi też m.in. specjalistyczny sklep MegaDron z Gdyni. Szczegóły akcji można znaleźć pod tym linkiem.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)