Dwa światy na jednej Ziemi. Ugur Allen komentuje rzeczywistość obrazem

Ugur Allen w swojej twórczości zestawia dwa zupełnie odmienne światy. Luksus, media i popkultura są smutnym kontrastem dla skrajnej biedy, wojen i głodu, z jakimi muszą radzić sobie niektórzy mieszkańcy, wydawać by się mogło tego samego globu.

Dwa światy na jednej Ziemi. Ugur Allen komentuje rzeczywistość obrazem
Źródło zdjęć: © © Ugur Gallen / [Instagram](https://www.instagram.com/ugurgallen/?utm_source=ig_embed)
Monika Homan

Wszyscy żyjemy na jednej planecie. Patrząc na zdjęcia tureckiego artysty, Ugura Gallena, odnieść można jednak wrażenie, że zestawia w swoich pracach dwa zupełnie inne światy - ten, który jest dla nas codziennością oraz ten, od którego chcielibyśmy odwrócić wzrok.

Ogromny kontrast przedstawiony przez Ugura zmusza do myślenia i zadumy. Patrząc na te zdjęcia uświadamiam sobie, że to, co nazywamy codziennością, w oczach wielu ludzi na świecie jest luksusem. Konflikty zbrojne, skrajna bieda i głód z jednej strony, a z drugiej luksusowa codzienność i popkultura.

Gallen wykorzystuje często znane fotografie i zestawia je z innymi tworząc jeden obraz podkreślający kontrast. Robi to świetnie. Artysta pochodzi z Turcji, która jak mówi "sąsiaduje drzwi w drzwi z najniebezpieczniejszym regionem współczesnego świata".

– Kontrast pomiędzy tymi terytoriami jest odzwierciedleniem rzeczywistości, która zainspirowała mnie do stworzenia tego cyklu - mówi Gallen.

Prace fotografa nie są zdjęciami, na które chcemy patrzeć. Chętnie odwrócilibyśmy od nich wzrok, bo pokazują nam, że to, co my nazywamy problemami, inni nazwaliby marzeniem. Artysta nie dodaje komentarza do swoich prac. Każdy może interpretować je na swój sposób i odebrać tak, jak uważa to za słuszne.

Jego konto na Instagramie obserwuje już 200 tysięcy osób gotowych mierzyć się z prawdą o naszym świecie, na którym sprawiedliwość to pojęcie abstrakcyjne i zarezerwowane tylko dla wybranych części naszej planety. W swojej twórczości Gallen często wykorzystuje zdjęcia, które znamy, jak na przykład słynne Burhana Ozbiliciego, które wygrało World Press Photo w 2017 roku, czy Eddiego Adamsa przedstawiające egzekucję w Sajgonie. Choć te zdjęcia same w sobie niosą bardzo silny przekaz, zestawione ze zdjęciami z naszego codziennego życia ponownie każą zastanowić się w jakim świecie żyjemy.

[instagram]https://www.instagram.com/p/BqHm0B6h0Y3/[/instagram

Zobacz też: Cybersejf – jak stworzyć bezpieczne hasło?
Źródło artykułu:WP Fotoblogia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)