Niezwykła historia, która sprawiła, że reporterzy Associated Press przestali korzystać z czarno-białych filmów
W świetle ostatnich wydarzeń w Turcji, fotograf Gary Gardiner przytoczył ciekawą historię z końca lat 80. XX wieku, która sprawiła, że agencja AP wycofała się z wykorzystywania czarno-białych filmów na rzecz kolorowych.
Emocje trochę już opadły po wydarzeniach sprzed troszkę ponad tygodnia, które rozegrały się w Turcji. Zdjęcie wykonane po zamachu rosyjskiego ambasadora obiegło cały świat i w przeciągu jednego dnia stało się pretendentem do wszelkich nagród. Nie mam zamiaru dalej rozwodzić się nad świetnością kadru Burhana Ozbilicia, zdjęcie jest niesamowite i koniec.
Fotograf Garry Gardiner widząc zdjęcie Ozbilicia, momentalnie pomyślał o koledze po fachu. Paul Vathis był fotografem AP w latach 80. XX wieku. 22 stycznia 1987 roku został wysłany na rutynowy reportaż z konferencji prasowej. Spotkanie z reporterami odbywało się ze względu na przemówienie skazanego za łapówkarstwo, ówczesnego skarbnika stanu Pensylwania, R. Budda Dwyera. Podczas przemawiania do zgromadzonych dziennikarzy Budd nagle wyciągnął rewolwer, 357 Magnum, włożył lufę do ust i pociągnął za spust. Do samego końca twierdził, że jest niewinny, co zostało ostatecznie udowodnione w 2010 r. za sprawą wywiadów do filmu "Człowiek prawy: Życie R. Budd Dwyera". Vathis sfotografował całe wydarzenie, a jego zdjęcie zdobyło prestiżową nagrodę w konkursie World Press Photo w 1988 roku.
Ponieważ był koniec lat 80. XX wieku, nie wykorzystywano jeszcze w pełni kolorowych filmów podczas wszystkich wydarzeń. Jak mówi dalej Garry Gardiner - "To był ostatni dzień, kiedy fotografowie AP mogli wybrać między używaniem negatywów kolorowych, a czarno-białych." Paul Vathis wybrał tamtego dnia film czarno-biały zgodnie z zaleceniami. "Kolor na okładki. Czarno-białe na wewnętrzne strony" - mówi Garry. Od 23 stycznia 1987 r. fotografowano wszystkie wydarzenia, bez względu na rodzaj, używając wyłącznie kolorowych filmów.