Ekstremalnie rzadki różowy konik polny znaleziony w trawie. Skąd ta barwa?

Zdjęcie różowego konika polnego obiegło internet. Takie umaszczenie jest niezwykle rzadkie. Internauci zaczęli się głowić, skąd wziął się owad o tak nietypowym wyglądzie. Nauka przyszła z odpowiedzią.

Różowe koniki polne to rzadkość.
Różowe koniki polne to rzadkość.
Źródło zdjęć: © Facebook | Laura Bonneau
Marcin Watemborski

12.05.2023 10:36

Leśnicza Laura Bonneau z Teksasu znalazła w trawie różowego konika polnego. Zwierzę znacznie się wyróżniało na tle soczystej zieleni i brązów drzew oraz kamieni. Niestety wraz z tym kolorem nie idzie nic dobrego. To zły omen dla populacji owadów w parku Aransas (San Antonio, Teksas, USA).

Koniki polne są znane tego, że w soczystej zieleni traw są niezauważalne. Różowy owad jest widoczny od razu. Jego kolor jest spowodowany mutacją genetyczną o nazwie erytryzm, która charakteryzuje się zwiększonym wytwarzaniem czerwonego pigmentu oraz zmniejszonym ciemnego w komórkach zwierzęcia. Zaburzony naturalny kamuflaż skutkuje tym, że taki konik polny staje się łatwą ofiarą dla drapieżników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Naukowcy nie wiedzą, co dokładnie odpowiada za występowanie erytryzmu u koników polnych. Zmiany w pigmentacje egzoszkieletu owadów jest bardzo rzadkie. Jedna teoria mówi o problemie w syntetyzowaniu pigmentu w pancerzu, inna zaś o mutacji genetycznej, która zaburza regulację wydzielania danego barwnika.

Mutacje genetyczne mogą występować z różnych powodów, m.in. przez zmiany środowiskowe. Jeśli jakaś mutacja w obrębie jednego gatunku będzie się znacznie powtarzać, może to skutkować znacznym zmniejszeniem populacji, a nawet jej wymarciem.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)