Europejska Agencja Kosmiczna ujawniła lodowy krater na Marsie. Wygląda przepięknie

Europejska Agencja Kosmiczna ujawniła lodowy krater na Marsie. Wygląda przepięknie
Źródło zdjęć: © © ESA
Marcin Watemborski

04.01.2022 12:17, aktual.: 04.01.2022 15:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niedawno pisaliśmy o zdjęciach chińskiej sondy Tianwen-1, a pozostałe misje nie pozostają dłużne. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała niesamowite zdjęcie, które na pierwszy rzut oka może przypominać abstrakcyjny obraz. W rzeczywistości jest to lodowy krater na powierzchni (bardzo) Czerwonej Planety. Coś pięknego!

Zdjęcie, które w pełni możecie zobaczyć niżej, przedstawia lodowy krater położony w okolicy północnego bieguna Marsa, w regionie Vastitas Borealis. Wcześniej niepublikowany obraz został zarejestrowany przez satelitę Exo Mars Trace Gas Orbiter obsługiwanego przez ESA oraz Roskosmos w czerwcu 2021 roku.

Sam krater ma średnicę 4 kilometrów i jest częściowo wypełniony lodem powstałym z wody. Być może kiedyś cały był zlodowaciały, lecz tylko jego część otrzymuje więcej światła słonecznego, które sprzyja podniesieniu temperatury. Dookoła krateru jest ciemna obwódka, którą prawdopodobnie tworzy skała pochodzenia wulkanicznego.

Obraz
© © ESA

Sonda ESA dotarła na orbitę Marsa w 2016 roku lecz dopiero 2 lata później zaczęła przesyłać naprawdę wartościowe dane. Były to informacje nie tylko na temat atmosfery Czerwonej Planety, ale również dotyczące ukształtowania terenu czy potencjalnych źródeł wody na Marsie. Trace Gas Orbiter ma dotrzeć do powierzchni planety dopiero w 2023 roku. Dostarczy wtedy informacje na potrzeby misji ExoMars.

  • Slider item
[1/1]

[h4]Wybierz najlepszą technologię roku i wygraj 5 tys. złotych!Wejdź na [url=https://imperatory.wp.pl/strona-glowna]imperatory.wp.pl[/url] i zagłosuj.[/h4]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)