Zdjęcie 3D na Facebooku. Nie musisz mieć iPhone'a, by je zrobić

Zdjęcie 3D na Facebooku. Nie musisz mieć iPhone'a, by je zrobić

Zdjęcie 3D na Facebooku. Nie musisz mieć iPhone'a, by je zrobić
Monika Homan
24.10.2018 08:27, aktualizacja: 24.10.2018 11:40

Tryb "Facebook 3D Photo" dostępny jest tylko dla zdjęć wykonanych w trybie portretowym na iPhonach. Fotograf Oat Vaiyboon znalazł sposób, żeby publikować zdjęcia 3D z drona lub lustrzanki. Efekt jest genialny!

Facebook wdrożył ostatnio nową funkcję - Facebook Photo 3D. Ożywione zdjęcia otrzymały nową głębię i ruch. Dzięki wykorzystaniu podwójnych aparatów w smartfonach odbiorcy postów 3D mogą delikatnie przesuwać obraz, co daje złudzenie trójwymiarowej głębi.

Nowa technologia wykorzystuje dane o głębokości przechowane w plikach. Poprzez wykorzystanie obu aparatów w tym samym czasie, możliwe jest stworzenie map głębokości, które wykorzystywane są w smartfonach do rozmycia tła w trybie portretowym.

Fotograf Oat Vaiyboon postanowił stworzyć swoją własną mapę głębokości w Photoshopie. Próbując na dziesięciu wersjach udało mu się stworzyć odpowiednią mapę - po konwersji obrazu na czarno-biały zmieniał krycie poszczególnych planów zdjęcia, tak, żeby pierwszy plan był czarny, a każdy kolejny coraz jaśniejszy. W sumie uzyskał 10 odcieni szarości odpowiadających różnym głębokościom elementów na zdjęciu. Zobaczcie, jak to wyglądało w praktyce.

Kiedy Oat stworzył mapę głębokości, otworzył ją w edytorze głębi w iOS wraz z oryginalnym zdjęciem, żeby zapisać dane o głębokości do jednego pliku. Tak przetworzone zdjęcie przesłał na Facebooka, zaznaczając "Zdjęcie 3D". Algorytm interpretuje je, jak zdjęcie zrobione za pomocą trybu portretowego i umożliwia wyświetlanie w efektowny sposób.

Efekt robi wrażenie! Narazie publikowanie zdjęć 3D jest możliwe tylko z iPhonów od 7+ w górę, które wyposażone są w dwa aparaty. Użytkownicy innych smartfonów muszą jeszcze trochę poczekać, lub radzić sobie tak, jak Oat.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)