Film sprzed 86 lat zyskał nowe życie. Obejrzyj go w rozdzielczości 6.2K

Film sprzed 86 lat zyskał nowe życie. Obejrzyj go w rozdzielczości 6.2K

Film sprzed 86 lat zyskał nowe życie. Obejrzyj go w rozdzielczości 6.2K
Marcin Watemborski
20.06.2022 09:35, aktualizacja: 20.06.2022 16:19

Fox Archives odpowiada za archiwizowanie historycznych materiałów filmowych. Nie chodzi jedynie o cyfryzację nagrań, ale też o poprawę ich jakości, by w przyszłości można było z nich w pełni korzystać. Te filmy wyglądają zachwycająco!

Skanowanie starych filmów i zdjęć niejednokrotnie rzuca na nie nowe światło. Dzięki współczesnej technologii można dojrzeć szczegóły, których wcześniej widać nie było. Świetnym przykładem są archiwa amerykańskiej stacji Fox. W przeciągu ostatniego roku zostało zdigitalizowanych 6 milionów starych filmów. Z taśmy zostały przerzucone do plików cyfrowych w rozdzielczości 5K.

Okazuje się jednak, że granicę da się przesunąć jeszcze dalej. Wszystko to dzięki coraz lepszym skanerom. Współczesne urządzenia pracują nie tylko lepiej, ale też szybciej. Skanowanie odbywa się dzięki przesuwaniu taśmy na rolkach pod specjalną matrycą, dzięki czemu rejestrowany jest cały film.

Fox Archives - Summer Camp Free For All

Po zeskanowaniu nagrań, filmy są dodatkowo obrabiane. Specjaliści poprawiają kontrast oraz wiele innych aspektów, pozbywając się w ten sposób m.in. artefaktów, które powstały wskutek nadgryzienia materiałów przez ząb czasu. Dochodzi do tego jeszcze zwiększenie rozdzielczości. Zgodnie z tym, co przekazuje stacja, piksele przechwytują informacje, które zostały zapisane przez ziarno filmowe.

Mimo tego, że już widzieliśmy stare filmy w 60 kl./s, to jednak nie jest to najlepszy klatkaż. Fox stara się zachować oryginalną płynność, zgodną z natywną prędkością odtwarzania nagrań, czyli około 24 kl./s.

Fox Movietone News World War II in Ultra-HD

Pierwszy z zamieszczonych w tym artykule filmów pokazuje zmagania sportowe uczniów ze szkoły w Kansas w 1936 roku. Drugi natomiast jest fragmentem archiwów z czasów II wojny światowej. Obraz jest wyraźny, widać mnóstwo szczegółów, a tonacja jest dobra. Wszystkie filmy są czytelne.

Eksperci z Foxa informują, że wszystkie filmy światłoczułe w formacie 35 mm (w tym taśma filmowa 16 mm) są skanowane w rozdzielczości 6.5K.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)