FiLMiC Firstlight: świetna aplikacja fotograficzna z analogową duszą

FiLMiC Firstlight: świetna aplikacja fotograficzna z analogową duszą
Anna Rymsza

21.11.2019 11:55, aktual.: 21.11.2019 12:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

FiLMiC na zawsze zmienił pozycję iPhone'a w oczach filmowców, a teraz wydał nową aplikację dla fotografów. FiLMiC Firstlight ma mnóstwo ciekawych, autorskich rozwiązań, w tym fenomenalny system ustawiania ostrości.

FiLMiC zdobył pozycję na rynku aplikacji dzięki FiLMiC Pro. To aplikacja do kręcenia filmów, która po raz pierwszy umożliwiła właścicielom iPhone'ów kręcenie filmów 4K Log/Flat. FiLMiC Firstlight nie zrobi takiej rewolucji w fotografii mobilnej, ale wciąż może podnieść ją na wyższy poziom.

Co potrafi FiLMiC Firstlight?

FiLMiC Firstlight nie jest aplikacją, która automatycznie poprawi twoje zdjęcia. To narzędzie dla osób, które chcą mieć pełną kontrolę nad aparatem. FiLMiC zaprojektował do tego fenomenalny interfejs. Dotknięciem ekranu możesz ustawiać punkt ostrości i pomiaru ekspozycji oraz zablokować ostrość na obiekcie. Ręczne dostrojenie ostrości i ekspozycji jest możliwe dzięki gestom wykonywanym jednym palcem.

Podstawą aplikacji jest analiza reaktywna, używana także w FiLMiC Pro. Manualne dostrojenie ostrości i ekspozycji automatycznie włączy odpowiednie oznaczenia na podglądzie zdjęcia (zebra, focus peaking). Dodatkowo poniżej podglądu widoczny jest dynamiczny histogram. Ponadto dla ustawionej ręcznie kombinacji przysłony i czułości ISO aplikacja może automatycznie dobrać ekspozycję, korzystając z autorskiego algorytmu FiLMiC.

Prawdziwa magia FiLMiC Firstlight kryje się w zestawie symulacji czarno-białych i kolorowych klisz fotograficznych. Aplikacja może też symulować naturalnie wyglądające ziarno i winiety. Jeśli model iPhone'a na to pozwala, FiLMiC Firstlight wykorzysta też tryb HDR i różne obiektywy.

FiLMiC Firstlight Photo App - Official Jump Start Tutorial

Ile kosztuje FiLMiC Firstlight?

Aplikacja FiLMiC Firstlight jest dostępna za darmo w App Store, ale niektóre funkcje są dostępne dopiero po wykupieniu subskrypcji. Są to między innymi: możliwość zapisywania zdjęć w formacie DNG (za darmo jest JPG i HEIC), wybór ziarna i winiety, więcej filtrów i półautomatyczne tryby fotografowania. Abonament kosztuje 5 zł miesięcznie lub 40 zł za cały rok.

FiLMiC Firstlight wymaga systemu iOS 13 i działa na iPhone'ach 7 i nowszych.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)