Filmowa wycieczka po Marsie w 4K. Tak wygląda Czerwona Planeta

Filmowa wycieczka po Marsie w 4K. Tak wygląda Czerwona Planeta
Marcin Watemborski

18.02.2021 09:50, aktual.: 26.07.2022 14:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Łazik Curiosity przez lata przesyłał niesamowite zdjęcia z powierzchni Marsa. To dzięki tej misji wiemy, jak wygląda ta planeta oraz co się na niej znajduje. Teraz te materiały zostały złożone w film doskonałej jakości. Oto, jaka jest Czerwona Planeta.

Za realizację filmu "Mars in 4K" odpowiada ekipa ElderFox Documentaries. Jej zadaniem było zmontowanie materiałów zgromadzonych przez kamery łazika Curiosity w sensowną całość. W ten sposób każdy z nas może odbyć podróż na Marsa w 4K i poznać tajemnicze zakamarki planety.

Zmontowany materiał jest właściwie pokazem slajdów opatrzonym narracją. Zobaczymy tam najbardziej znane fragmenty Marsa, których kadry zostały przesłane prze Curiosity na przestrzeni ostatnich lat. Twórcy filmu wyjaśniają, że mimo możliwości rejestrowania materiału w wysokiej rozdzielczości przez kamery łazika, przesłane obrazy są znacznie gorszej jakości.

New: Mars In 4K

Prędkość przesyłania danych przez Curiosity wynosi zaledwie 32 Kb/s. Jeśli pojazd zostanie podłączony do stacji Mars Reconnaissance Orbiter, prędkość wzrośnie do 2 Mb/s, jednak jest ograniczenie. Szybkość przesyłu danych może być utrzymana zaledwie przez 8 minut. Właśnie z tego powodu przekazywanie filmów nawet w rozdzielczości HD graniczy z cudem i zajęłoby naprawdę dużo czasu. Również dlatego bardziej sensowne jest wysyłanie przez Curiosity samych zdjęć.

Jeśli jesteście ciekawi innych obrazów z Czerwonej Planety, rzućcie okiem na selfie, które zrobił łazik lub na największą dotychczas panoramę Marsa.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)