Filmy RAW w leciwym Canonie 50D? Z nakładką Magic Lantern to możliwe

Kadr z filmu wykonanego Canonem 50D przy czułości ISO 12800
Kadr z filmu wykonanego Canonem 50D przy czułości ISO 12800
Redakcja Fotoblogia.pl

28.05.2013 14:28, aktual.: 26.07.2022 20:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

 

Zespół Magic Lantern szykuje kolejną rewolucję. Nie minął tydzień od pierwszych informacji na temat wprowadzenia możliwości nagrywania filmów w formacie RAW (DNG), a ostatnio jeden z beta-testerów zaprezentował film wykonany kilkuletnim Canonem 50D.

Zespół Magic Lantern szykuje kolejną rewolucję. Nie minął tydzień od pierwszych informacji na temat wprowadzenia możliwości nagrywania filmów w formacie RAW (DNG), a ostatnio jeden z beta-testerów zaprezentował film wykonany kilkuletnim Canonem 50D.

Firma Magic Lantern nie poprzestała na zwiększaniu możliwości aparatów z funkcją nagrywania filmów, takich jak Canon 5D Mark II i III. Jeden z użytkowników forum EOSHD zaprezentował film wykonany pięcioletnim Canonem 50D. Samo oprogramowanie do tego modelu jest jeszcze w fazie testów, ale już teraz można zobaczyć pierwsze sample. Przekonajcie się, jak wyprodukowany kilka lat temu Canon radzi sobie na wysokich czułościach (H2, czyli ok. ISO 12800):

Film został nagrany w rozdzielczości 1592 x 720 przy 24 kl./s. 15-megapikselowy sensor radzi sobie zaskakująco dobrze mimo wysokiego ISO. Więcej testowych plików można pobrać stąd. Nie ma jeszcze informacji, kiedy oprogramowanie zostanie udostępnione.

Oto dwa inne filmy nagrane Canonem 50D:

Zwiększenie skali tonalnej w filmach i możliwości dalszej obróbki na pewno zainteresuje wiele osób, ale warto pamiętać o dwóch rzeczach. Pierwszą jest miejsce na dysku – każda klatka filmowa w formacie RAW zajmuje około 3 MB, a jedna sekunda aż 72 MB. Drugim problemem może okazać się przegrzewanie matrycy, która fabrycznie nie została przystosowana do nagrywania filmów.

[solr id="fotoblogia-pl-67570" excerpt="1" image="1" words="20" _url="http://fotoblogia.pl/1647,nowe-oprogramowanie-zwieksza-mozliwosci-canona-5d-mark-iii" _mphoto="eos-5d-mkiii-67570-251x1-a040a99.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2896[/block]

Pewnie zastanawiacie się, jak korzystanie z zewnętrznego oprogramowania wpłynie na warunki gwarancji. Portal DIYPhotography.net spytał o to firmy Canon, Nikon i Panasonic. Jedynie Canon zadeklarował, że mimo nieoryginalnego firmware'u usterki fabryczne niezwiązane z używaniem nakładki Magic Lantern powinny być naprawiane.

Nie ma czegoś takiego jak anulowanie gwarancji. Są naprawy, które gwarancja obejmuje, i takie, których nie obejmuje. Przykładowo – naprawa niedziałających przycisków w okresie objętym gwarancją zostanie wykonana, jeżeli na awarię nie miało bezpośredniego wpływu oprogramowanie zewnętrzne.

Jeśli np. płyta główna musiałaby zostać wymieniona z powodu zewnętrznego oprogramowania, a później (nadal w okresie objętym gwarancją) przyciski przestałyby działać, obowiązują te same reguły.

Nikon i Panasonic odpowiedziały inaczej:

Użycie zewnętrznego oprogramowania spowoduje anulowanie gwarancji.

Naszym zdaniem jeśli możliwości aparatu już nie wystarczają, a okres gwarancyjny dawno upłynął, warto spróbować nowych rozwiązań.


Autorem tekstu jest Michał Dąbrowski

Źródło: PetapixelEngadget

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także