Fotograf robi zdjęcia wiewiórek, by poprawić humor innym

Fotograf robi zdjęcia wiewiórek, by poprawić humor innym

Fotograf robi zdjęcia wiewiórek, by poprawić humor innym
Źródło zdjęć: © © Johnny Kaapa / [Facebook](https://www.facebook.com/squirrelsbyfotoscenen/)
Paweł Ziemiński
24.01.2020 13:34, aktualizacja: 26.07.2022 15:01

Wiewiórki to zwierzęta, które każdy jako dziecko obserwował z zaciekawieniem. Występują praktycznie w całej Polsce. Te, mieszkająca w parkach, często są oswojone z obecnością człowieka i chętnie przychodzą się przywitać. To świetna okazja, by zrobić im kilka zdjęć, co robi Johnny Kaapa.

Wiewiórki pospolite to niewielkie gryzonie – przeważnie rude ze sporych rozmiarów ogonem. Powszechnie występują w całej Europie i Azji na terenach leśnych. W Polsce można je spotkać w parkach miejskich – głównie liściastych. Te zwierzęta zamieszkują również lasy iglaste, lecz tam ich populacje są mniejsze.

Gryzonie te mają przeważnie około 20-24 cm długości ciała, natomiast sam ich ogon może mieć nawet 20 cm. Są stosunkowo niewielkie i lekkie – ważą do 300 gramów. Znamy wiewiórki, jako rude, skoczne gryzonie, lecz mają zmienne ubarwienie. W Polsce spotykane są dwie odmiany – rude i czarnobrunatne z białym brzuchem. Występują również wiewiórki z umaszczeniem mieszanym. Zimą ich futro staje się gęstsze i nabiera szarego koloru. Na końcach uszu gryzoni występują długie kitki.

Głównym źródłem pożywienia wiewiórek są nasiona, pączki drzew, grzyby, owoce, ale również owady, jaja i pisklęta. Czasem można zaobserwować, jak wiewiórki zdrapują korę z drzew i spijają żywicę. Na jesień gromadzą zapasy w swoich dziuplach i kryją się przed kunami oraz drapieżnymi ptakami.

W środku dziupli wiewiórki znajdziemy mech oraz porosty. Zdarza się, że te zwierzęta zamieszkują również ptasie gniazda, dobudowując do nich często zadaszenie z gałęzi. Przeważnie znajdują się one w koronach drzew na rozwidleniu gałęzi. Można powiedzieć, że to rodzaj kawalerki, ponieważ wiewiórki prowadzą samotniczy tryb życia, rzadko łącząc się w pary. Na zimę nie zapadają w sen, ale nie przepadają za chłodem.

Od 2011 roku wiewiórki pospolite były objęte w Polsce ścisłą ochroną, jednak w 2014 zmieniono ją na ochronę częściową. We Włoszech oraz na Wyspach Brytyjskich, wiewiórki pospolite są zagrożone przez ekspansję wiewiórki szarej (gatunku sprowadzonego z Ameryki Północnej).

Na zdjęciach Johnny’ego Kaapy wiewiórki są pokazane w przeróżnych zabawnych pozach. Fotograf upodobał sobie te małe gryzonie ze względu na ich urocze pyski i mimikę. Na wielu zdjęciach wyglądają, jakby były zaskoczone, ale jednocześnie zainteresowane tym, co się dzieje. Przygody tych zwierząt możecie śledzić na Instagramie fotografa.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)