Fotografia mody - dlaczego to fotograf jest gwiazdą zdjęcia? [poradnik]

Fotografia mody - dlaczego to fotograf jest gwiazdą zdjęcia? [poradnik]

Fot. Michał Massa Mąsior
Fot. Michał Massa Mąsior
Michał Massa Mąsior
11.12.2010 08:51, aktualizacja: 01.08.2022 15:00

Na planie profesjonalnej sesji zdjęciowej zawsze kręci się mnóstwo osób - wizażysta, fryzjer, stylista, asystenci, producent, grafik. Wzrok wszystkich jest skupiony na modelkach (modelach), ich makijażu, strojach czy pozach. Tymczasem to fotograf jest największą gwiazdą każdego planu zdjęciowego - zobaczcie dlaczego.

Dzisiaj technologicznie jesteśmy ponad 100 lat dalej, a w fotografii mody fotograf dalej nie jest samodzielny. Na planach sesji pracuje zwykle od kilku do kilkunastu osób. Począwszy od producenta, przez wizażystów, fryzjerów, stylistów, modeli, modelki, asystentów, na fotografie kończąc. Każdy zajmuje się bardzo wyspecjalizowaną działką.

Fot. Michał Massa Mąsior
Fot. Michał Massa Mąsior

Wszyscy pracują na jeden materiał zdjęciowy. Kto zatem jest odpowiedzialny za cały ten interes? Teoretycznie poszczególni artyści rozliczani są ze swojej pracy osobno, ale kiedy podoba Wam się zdjęcie, czy staracie się znaleźć w opisie, kto zrobił makijaż albo kto wystylizował modela?

Nie! Pierwszym, o którego pytacie, jest fotograf. Podobnie jest w sytuacji, gdy zdjęcie uważacie za nieudane - wyśmiewacie wtedy autora fotografii, a nie wizażystę, dyrektora artystycznego, asystenta fryzjera itd... Jaka wniosek przychodzi na myśl? To fotograf jest ?gwiazdą? zdjęcia!

Co zrobić, kiedy gwiazda natrafi na krytykę?

Wszystko wspaniale, kiedy zbieramy laury za swoją pracę, czasem jednak trzeba udźwignąć krytykę. Stylista, fryzjer czy wizażysta mogą Was obarczyć niepowodzeniem, jednak w drugą stronę to tak łatwo nie zadziała. Nie próbujcie się tłumaczyć z gotowego materiału - to się nigdy nie udaje.

Gdyby babcia miała wąsy, to by dziadkiem była - gdyby ktoś Wam nie zepsuł roboty, pewnie mielibyście dobre zdjęcia. Trzeba zadać sobie trzeba pytanie, jak dopuściliśmy do tego, że zdjęcie nie wyszło? Nie mieliście konkretnego pomysłu? Zdaliście się na inwencję osoby nieznanej? A może druk nie wyszedł tak, jakbyście sobie tego życzyli? No właśnie... Na tym polega zawód fotografa!

Fot. Michał Massa Mąsior
Fot. Michał Massa Mąsior

To Wy jesteście odpowiedzialni za całość, za każdy najmniejszy element. Dokładnie sprawdzajcie ludzi, z którymi macie zamiar pracować, wymagajcie od nich realizacji założeń, sprawdźcie też, czy wszystko razem się zgrywa, spróbujcie spojrzeć krytycznie także na swoją pracę. Fotograf też bywa omylny - trzeba się wówczas uderzyć w pierś i spróbować innego ustawienia światła, innego obiektywu, innego kąta widzenia, innej scenerii. Myślenie i otwarta głowa to najlepsi doradcy artysty.

Inspiracja i przygotowanie kluczem do dobrych zdjęć

Warto wrócić do mojego poprzedniego artykułu, w którym pisałem o inspiracjach w fotografii mody. Im lepiej będziecie przygotowani do zdjęć, tym łatwiej będzie się Wam skupić na pracy. Jednocześnie wszelkie nieprzewidziane sytuacje rozwiążecie szybciej, gdy głowa będzie wolna od niepotrzebnych myśli.

Nic tak nie wyczerpuje jak improwizacja i tworzenie na bieżąco. To świetne, gdy idziemy na spacer i wpada nam pomysł do głowy, ale kiedy trzeba zapanować nad całym planem zdjęciowym, postarajcie się wziąć na siebie odpowiedzialność i dokładnie przygotować. Tylko wtedy zbierzecie laury za Waszą pracę.


Obraz

Michał Massa Mąsior ? fotograf, który specjalizuje się w modzie i reklamie. Wykładowca Warsztatów Sztuki Fotografii. Ukończył kurs International Center of Photography oraz kursy i warsztaty Getty Images. W 2007 roku był nominowany do Polskich Oskarów Mody. Współpracował z wieloma agencjami reklamowymi, między innymi: Eskadra, Opus-B, Demo, Adheads, Wallstreet czy Fashion Color, oraz z magazynem ?Lounge?. Nie ukrywa, że w fotografii interesuje go zwłaszcza to, czego wielu twórców próbuje uniknąć: kultura popularna.


Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)