Ile i jak można zarobić na zdjęciach stockowych?

Ile i jak można zarobić na zdjęciach stockowych?

Ile i jak można zarobić na zdjęciach stockowych?
Jacek Sopotnicki
05.06.2020 12:32, aktualizacja: 26.07.2022 14:52

Wokół tematu fotografii stockowej totalnie zawrzało, po tym jak Shutterstock obniżył minimalne stawki i wprowadził nowy system rozliczeń dla dostawców zdjęć. Duże serwisy o fotografii wieszczą koniec tej branży i wycofanie się wielu fotografów. Czy naprawdę jest tak strasznie?

W tym artykule i wideoporadnikach chcę wam na spokojnie wyjaśnić, ile można zarobić na fotografii stockowej, jak dobrze zoptymalizować taką produkcję i co fotografować, żeby się opłacało. Dodam tylko, że nasze dochody na Shutterstocku od początku czerwca ogólnie nie spadły pomimo, że pojawiły się sprzedaże za 10 centów.

Nawet jeśli na początku roku dochody spadną to jak wyjaśniłem w tym artykule - Shutterstock stanowi 40 proc. naszych dochodów z banków zdjęć, czyli jeśli nasze dochody przez kilka miesięcy będą niższe to może w skali roku będziemy stratni maksymalnie 5 proc. Być może też tak się nie stanie ponieważ pojawiły się również wyższe progi dochodów, które nie były dotychczas dostępne nawet weteranom serwisu. Już ok. 5 lat temu czytałem, że branża stockowa umiera i rychły jest jej upadek. Stało się dokładnie odwrotnie - zapotrzebowanie wzrosło, jak również nasze dochody. Choć oczywiście kwestia etyki działań Shutterstock pozostaje pod dużym znakiem zapytania.

Uszeregujmy sprawy i zobaczmy, jak można zoptymalizować produkcję zdjęć. W poniższym wideoporadniku opowiadam, jak zaoszczędzić czas, jakich błędów unikać i jak mądrze zainwestować w sprzęt. Ten typ fotografii to tylko część mojej aktywności jako fotografa.

How much I make from stock photography | and how you can do BETTER!

Po zoptymalizowaniu czasu, który poświęcamy na produkcję, przychodzi czas na kolejne ważne pytanie:

"Co fotografować?". Konkurencja jest potężna, wszystko już sfotografowano. W kolejnym filmie opowiadam wam o moich 5 najlepiej sprzedających się zdjęciach, co mam nadzieję zainspiruje was, żeby chwycić za aparaty i ruszyć do dzieła. Na końcu znajdziecie ważne wnioski, do których dochodziłem latami metodą prób i błędów.

My TOP 5 Selling SHUTTERSTOCK Photos, INSANE increase of passive INCOME (2020)

Jak zwykle wspomnę na koniec, że gadam po angielsku ponieważ mnóstwo moich odbiorców nie mówi po polsku (może poza "jaksiemasz?") ale do filmów wgrane są ręcznie tłumaczone polskie napisy - jeśli się nie pojawią automatycznie, naciśnij kółko zębate i wybierz język polski.

Jeśli interesujesz się wystrojem wnętrz, prosimy - wypełnij tę ankietę. Dzięki za pomoc!
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)