Fotograficzna lista przebojów

Fotograficzna lista przebojów

Die Antwoord na planie teledysku w reż. Rogera Ballena / © Mail&Guardian Online
Die Antwoord na planie teledysku w reż. Rogera Ballena / © Mail&Guardian Online
Olga Drenda
11.01.2013 08:07, aktualizacja: 26.07.2022 20:21

O fotografach w kinie pisaliśmy już kiedyś na Fotoblogii. Pełny metraż to niejedyna forma, w której fotografowie czują się doskonale – wielu z nich jest autorami bardzo znanych teledysków. Zapraszam do lektury artykułu ze ścieżką dźwiękową.

O fotografach w kinie pisaliśmy już kiedyś na Fotoblogii. Pełny metraż to niejedyna forma, w której fotografowie czują się doskonale – wielu z nich jest autorami bardzo znanych teledysków. Zapraszam do lektury artykułu ze ścieżką dźwiękową.

Teledyski jako osobny gatunek filmowy rozwinęły się w latach 80., razem z pojawieniem się telewizji muzycznych. Popularni muzycy zazwyczaj byli wcześniej filmowani podczas występu na scenie, a samodzielne krótkometrażowe filmy promujące piosenki były rzadkością (wyjątki to m.in. Pink Floyd i Queen).

Popularność MTV sprawiła, że forma wideoklipu zainteresowała reżyserów z najwyższej półki, a niektóre teledyski stały się prawdziwymi dziełkami sztuki filmowej. Ten pozwalający puścić wodze fantazji gatunek jest wyjątkowo lubiany przez fotografów. Dlatego przygotowaliśmy listę przebojów - słynne teledyski, w których za kamerą stawał nie mniej znany fotograf.

Chris Isaak, „Wicked Game”, reż. Herb Ritts

Mistrz czarno-białego portretu to autor kilku wideoklipów dla gwiazd muzyki pop (Michaela Jacksona czy Madonny). Jego najbardziej znanym osiągnięciem w tej dziedzinie jest jednak „Wicked Game”, ballada Chrisa Isaaka, do której wideoklip powstał na Hawajach. Oprócz muzyka występuje w nim modelka (również fotografująca!) Helena Christensen.

Youssou N'Dour i Neneh Cherry, „7 Seconds”, reż Stephane Sednaoui

Stephane Sednaoui przez wiele lat cieszył się estymą jako fotograf mody. Utalentowany samouk dzięki swojemu dynamicznemu, pełnemu energii stylowi szybko trafił na łamy „Vogue'a” i „The Face”, pracował też jako fotoreporter dla francuskiej gazety „Liberation” (przygotowywał materiały dotyczące rewolucji w Rumunii w 1989 i z ataków na World Trade Center). Największą sławę przyniosły mu teledyski – w tym kilka wielkich hitów, jak „Ironic” Alanis Morissette, „Army of Me” Bjork i poniższa piosenka.

Robert Palmer, „Addicted To Love”, reż. Terence Donovan

Terence Donovan był rówieśnikiem Davida Baileya i jednym z twórców legendy „swingującego Londynu” w latach 60. Fotografowie ci cieszyli się statusem idoli na równi z gwiazdami kina i sceny. Zawdzięczamy mu też jeden z ikonicznych teledysków lat 80., „Addicted To Love” Roberta Palmera, z charakterystycznym damskim chórkiem.

Duran Duran, „Electric Barbarella”, reż. Ellen von Unwerth

Jeden z najbardziej uwielbianych zespołów lat 80. starał się powrócić na szczyt w kolejnej dekadzie. Z różnym skutkiem – jednak warto przypomnieć sobie, że teledysk do ich singla z 1997 roku wyreżyserowała frywolna Ellen von Unwerth.

Depeche Mode „Enjoy the Silence”, reż. Anton Corbijn

Tu równie dobrze można wstawić niemal dowolny inny teledysk Depeche Mode – Anton Corbijn współpracuje z tą brytyjską grupą od wielu lat, a jego fantastyczny zmysł fotografa i reżysera pomógł zbudować kultowy image „Depeszów”. Nie ma chyba drugiego fotografa, który byłby tak blisko świata rocka jak Anton Corbijn. W latach 70. młody Holender wyjechał do Manchesteru, aby fotografować Joy Division (do tego tematu powróci wiele lat później w pełnometrażowym debiucie, „Control”). Corbijn pracował z U2, Danzigiem, Nickiem Cave'em, Metallicą, a jego charakterystyczny surowy styl jest rozpoznawalny na pierwszy rzut oka.

Die Antwoord, „I Fink U Freeky”, reż. Roger Ballen

Trafił swój na swego! Południowoafrykański duet Die Antwoord to jedno z bardziej oryginalnych odkryć muzycznych ostatnich lat. Wizualnie wspiera ich fotograf o dosyć niepokojącej wyobraźni, również pochodzący z RPA, Roger Ballen, prywatnie – dobry znajomy muzyków. Teledysk do singla „I Fink U Freeky” to właściwie ożywione fotografie Ballena.

Gwen Stefani feat. Eve, „Rich Girl” reż. David LaChapelle

David LaChapelle, król fotograficznego kiczu i przesady, wspólnie z Gwen Stefani zrealizował szalony teledysk będący kwintesencją jego stylu. W połowie minionej dekady LaChapelle był bardzo wziętym reżyserem wideoklipów, pracował z najpopularniejszymi gwiazdami, od Britney Spears po Amy Winehouse.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)