Fotograficzny prezent na 125 urodziny "National Geographic"
Najsłynniejszy magazyn podróżniczy świata obchodzi imponujący jubileusz. Wydawcy przygotowali urodzinowy prezent – blog z kolekcją rzadkich fotografii z przepastnego archiwum NG. Przygotujcie się na fascynującą podróż.
125 lat – piękny wiek! Tak długo istnieje już najsłynniejsza publikacja podróżnicza świata, "National Geographic". Czasopismo powstało w 1888 roku jako oficjalny biuletyn National Geographic Society w Waszyngtonie. Dziś jest wydawane w 36 wersjach językowych.
Początkowo NG był typowym biuletynem naukowym, opartym głównie na słowie. Początek XX wieku przyniósł zmiany – magazyn zaczął przybierać formę, z której znamy go dzisiaj: artykuły uzupełniano najlepszej jakości fotografiami. Przełomową publikacją był fotoreportaż poświęcony tybetańskiej wyprawie Gonbodżaba Cybikowa i Owsze Norzunowa. Pierwsze kolorowe ilustracje – autochromy – magazyn opublikował w roku 1914, a na początku lat 20. kolorowe fotografie były już codziennością na jego łamach. W latach 30. fotografowie NG posługiwali się aparatami 35 mm i kliszami Kodachrome. "National Geographic" do dzisiaj jest synonimem najlepszej fotografii prasowej, a wiele publikowanych na łamach magazynu zdjęć to rozpoznawalne na pierwszy rzut oka ikony, z legendarnym portretem Afganki Sharbat Guli autorstwa Steve'a McCurry'ego na czele.
[solr id="fotoblogia-pl-62171" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1952,steve-mccurry-dla-kalendarza-pirelli-reportaz-z-rio-zamiast-aktow-galeria" _mphoto="prev-pirelli2013-05-6217-7204c19.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2759[/block]
Wciąż powiększającą się jubileuszową kolekcję znalezisk z archiwum "National Geographic" można znaleźć na specjalnym blogu. Polska edycja magazynu również przygotowała urodzinowy serwis, który można odwiedzić tutaj.
[solr id="fotoblogia-pl-63602" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1869,zobacz-jak-steve-mccurry-wykorzystal-ostatnie-w-historii-36-klatek-filmu-kodachrome-wideo" _mphoto="zrzut-ekranu-2013-01-15--079805d.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2760[/block]
To przede wszystkim rewelacyjna lekcja historii i etnografii. Mamy przed sobą świat kolonialny, nieistniejące już dzisiaj imperia, kultury, które zniknęły z powierzchni Ziemi, zapomniane technologie, obyczaje, które trwały przez setki lat, a wiek XX odesłał je do historii. Szacowni założyciele "National Geographic" nie uwierzyliby, jak bardzo zmienił się świat od czasów powstania ich towarzystwa.